Przejdź do treści
Fundacja Przywróćmy Pamięć
Przejdź do stopki

Cmentarz wojenny w Marysinie

Treść

Zgodnie z obietnicą z ostatniego postu, przedstawiam Wam opracowanie poświęcone cmentarzowi wojennemu w Marysinie. Jest to efekt wielomiesięcznych badań prowadzonych przez naszego Kolegę Krzyśka B. Pewien udział w powstaniu tego tekstu przypadł również mi – w miarę postępu prac na bieżąco konsultowaliśmy się niemal codziennie (a po prawdzie to raczej każdej nocy). Niemniej cały ciężar prac spoczywał na Krzyśku. Jak zwykle przy badaniu takich obiektów, Krzysiek natrafił na niezwykle ciekawy wątek (vide historia Karla Bauera w Rozwadowie), związany z pochowanym tu Lst. Oblt Rudolfem Watznauerem, który będzie Wam przedstawiony w dalszej kolejności – jedyne co brakuje, to zdjęcia tego oficera. Może ktoś z Republiki Czeskiej zechciał by nam w tym pomóc? Bo jego cywilne dokonania są naprawdę warte zaprezentowania.

Jednocześnie cieszę się, że krąg wspomagających nas osób przesunął się również ku północy, co pozwala myśleć o rozciągnięciu działań przywracających pamięć poległych Wielkiej Wojny na teren województwa lubelskiego. Miejmy jedynie nadzieję, że ogólna sytuacja pozwoli na takie planowe działania, nie zapominajmy, że u naszych sąsiadów, tuż za naszą granicą trwa okrutna wojna.

Tomasz Nowakowski, płk SG w rez.

Marysin wieś położona na płn.-zach. obrzeżach Lublina, oddalona w linii prostej 5 km od Jastkowa była na przełomie lipca i sierpnia 1915 miejscem parodniowych krwawych walk pomiędzy wojskami austro-węgierskimi i rosyjskimi.

Dzisiaj niemym świadkiem i wspomnieniem tamtych walk jest niewielki cmentarz wojenny położony we wsi obok skrzyżowania dzisiejszych ulic Szarugi i Karminowej.

Cmentarz o wymiarach 27x24 metry znajdujący się przy ówczesnym północnym krańcu wsi, na polu przy kapliczce ufundowanej w roku 1905 przez Jana Kobiałkę skrywa szczątki żołnierzy obu walczących stron.

Poległych chowano przy kapliczce już bezpośrednio po bitwie co potwierdzają m.in. dokumenty w postaci zapisów w metrykach poległych.

Pierwotnie cmentarz ogrodzony był drewnianym płotem i dodatkowo żywopłotem, a na obrzeżach i wokół kapliczki zostały posadzone lipy i kasztanowce, które zachowały się do dzisiaj jako piękny ponad stuletni drzewostan. Jeszcze zimą 1930 na grobach stały krzyże co potwierdza raport z przeprowadzonej w lutym 1930 roku kontroli stanu obiektu.

Wg samego planu cmentarza, który w ewidencji austro-węgierskiej został ujęty jako "Kriegerfriedhof nr 146 Marysin" w 19 grobach pojedynczych i 16 zbiorowych spoczęło co najmniej 125 żołnierzy austro-węgierskich z pułków ku LIR 13 (HIR 13), ku LIR 14 (HIR 14), ku LIR 20 (HIR 20), ku LIR 31 (HIR 31), kk LIR 10, kk LIR 12, kk LIR 29, kuk IR 36 i Ldst.IR 6 oraz co najmniej 18 żołnierzy rosyjskich z 22. Niżegorodskiego pułku piechoty (pełna nazwa pułku to 22. Niżegorodski Pułk Piechoty Jej Imperatorskiej Wysokości Wielkiej Księżnej Wery Konstantynownej Romanowej), poległych lub zmarłych z ran w dniach 31.07.1915 – 04.08.1915 r.

Jak wskazuje na to opis z planu, 19 żołnierzy austro-węgierskich i 1 rosyjski musiało być znanych z nazwiska. Pomimo tego, że jest dokładnie opisana liczba pochowanych żołnierzy, byłbym co do tego dość sceptyczny, gdyż wcale nie wykluczone, że dochodziły jeszcze później jakieś dodatkowe pochówki z okolic Marysina i Jakubowic.

Z wymiarowany rysunek z pewnością pozwoliłby na bardzo dokładne odtworzenie umiejscowienia mogił, zarówno tych pojedynczych jak i zbiorowych.

Samą inwentaryzację grobów przeprowadzono w okolicy jesienią i zimą 1915, co potwierdza data z kart katastralnych, a pierwsze spisy mogił w okolicy zakończono 1 grudnia 1915 r.

Obecnie nie zachowały się elementy pierwotnego wystroju, zarysy mogił zbiorowych są słabo czytelne, a pojedyncze groby są już niewidoczne. Jedynym elementem świadczącym, że jest to cmentarz wojenny jest pojedynczy nagrobek na mogile porucznika armii austro-węgierskiej z datą śmierci 02.08.1915.

Właśnie w jednym z tych pojedynczych grobów spoczął oberleutnant Rudolf Watznauer z k.k. Ldst.IR 6 ze 106. Ldst.Inf.Div w skład której wchodziła też 1. Brygada Legionów Polskich i 4 pp. Legionów, które w tym samym czasie walczyły na lewym skrzydle w rejonie Jastkowa.

Życiorys pochowanego Oberleutnana Rudolfa Watznauera (Verlustliste nr 471) w cywilu inż. budowlanego oraz opis samej bitwy pod Marysinem postaram się przedstawić w kolejnych postach.

Regimenty HIR 20 i HIR 31 ze składu 32. Inf.Brigade z 41. Honv.Div. były pułkami, do których wcielano rekrutów z okręgów uzupełnień na terenie dzisiejszych Węgier, więc śmiało można stwierdzić, że blisko połowa pochowanych w Marysinie żołnierzy była narodowości węgierskiej. Oficjalnie o śmierci żołnierzy informowano komunikatami w listach strat (Verlustliste), a także w ówczesnej prasie.

Ciekawe jest też to, że w szeregach walczących i poległych pod Marysinem mamy też żołnierzy narodowości czeskiej z kuk IR 36, który został rozwiązany w lipcu 1915 roku po masowej dezercji z pola bitwy, a samych żołnierzy wcielono do innych pułków. Zapewne wykazani na liście żołnierze kuk IR 36 walczyli w szeregach czeskojęzycznych regimentów kk LIR 10 i kk LIR 12.

Na ten moment pomimo długich poszukiwań nie udało się odnaleźć zdjęć żadnego z poległych, jednak wiemy, że byli oni upamiętniani na tablicach memoratywnych i pomnikach w swoich rodzinnych miejscowościach na terenach dzisiejszych Węgier czy też Czech.

Jeśli ktoś z czytających post jest w posiadaniu starych zdjęć samego cmentarza lub okolic prosimy o możliwość ich udostępnienia. Może ktoś posiada zdjęcie Oberleutnana Rudolfa Watznauera?

Krzysztof B.

Wykorzystano:

- dokumentację c. i k. Inspekcji Grobów Wojennych w Lublinie
- zbiór kart poległych z Archiwum Wojskowego w Pradze,

- urzędowe Listy Strat armii austro-węgierskiej,
- listę strat 22. Niżegorodskiego pułku piechoty.

Zdjęcia:

Kapliczka przy cmentarzu, obok przebiega szlak turystyczny,

Widok na pole grobowe od ulicy, widoczny nagrobek R. Watznauera,

Fragment pola grobowego z widocznymi narysami mogił (?) ziemnych,

Plan cmentarza,

Zdjęcie typowego cmentarza wojennego z lat 1915-18. Zapewne podobnie wyglądał pierwotny cmentarz w Marysinie,

Raport dotyczący stanu cmentarza Okręgowej Dyrekcji Robót Publicznych w Lublinie, Referat Grobownictwa Wojennego,

Skany z karty katastralnej z Archiwum w Lublinie,

Skany kart poległych z Archiwum Wojennego w Pradze,

Feldwebel Karl Bausek - tablica pamiątkowa z cmentarza Olšany przy ul. Jana Želivského w Pradze,

Inftanterist József Hajba - tablica pamiątkowa na pomniku poległych w I. wojnie światowej w jego rodzinnej miejscowości Külsővat, Węgry.

Wykaz poległych i pochowanych w Marysinie

Balog János, ku LIR 20, *1882/1883 Hódmezővásárhely, Csongrád, +01.08.1915
Batowec Josef, Gefr., kk Ldst.IR 6, 7.Komp., *1895 Smichov / Praha, +01.08.1915
Bauer Georg, Inft., kk Ldst.IR 6, 8.Komp., *1876 Langendörflas (Dlouhý Újezd), Tachau (Tachov), +01/02.08.1915
Bausek Karl, Zugsf.Tit.Feldw., kk Ldst.IR 6, 4.Komp., *1874 Landskron (Lanškroun), +04.08.1915
Bednař Alois, Inft., kk Ldst.IR 6, 7.Komp., *1874 Schdiar (Zdař), Kamenitz a. d. L.(Kamenice nad Lipou), +01.08.1915
Bejbl Rudolf, Inft., kk Ldst.IR 6, 7.Komp., *1893 Weselitschko (Veseličko), Mühlhausen (Milevsko), +02.08.1915
Benko Ludevit, (?), ku LIR 14, *(?)(?), Nitra, +02.08.1915
Bincsik István, Inft., ku LIR 31, 10.Komp., *1895 Köpösd (Hájske), +02.08.1915
Blaha Adalbert, Ldst.Inft., kk Ldst.IR 6, 5.Komp., *1877 Prachatitz / Horni Kožli, Pardubitz (Pardubice), +03.08.1915
Bodam Bemias, (?), ku LIR 31, *(?)(?), +03.08.1915
Bognár András, Inft., ku LIR 20, MGA 1, *1893/1894 Szepetnek, Zala, +02.08.1915
Bognár József, Inft., ku LIR 31, 1.Komp., *(?)(?), +02.08.1915
Braunbart Hermann, Inft., kk Ldst.IR 6, *1895 Klösterle (Klášterec), Prachatitz (Prachatice), +02.08.1915
Cais Josef, Inft., kk Ldst.IR 6, 8.Komp., *1876 Dobrusch (Dobročkov), Krumau (Český Krumlov), +01/02.08.1915
Chitz Rudolf, Inft., kk Ldst.IR 6, 7.Komp., *1885 (?), Praha, +02.08.1915
Chramosta Franz, Inft., kk Ldst.IR 6, 8.Komp., *1882 Zetoras (Cetoraz), Patzau (Pacov), +01/02.08.1915
Csémán János, Inft., ku LIR 20, *1885/1886 Kisszentgrót, Zala, +31.07.1915
Csönge Géza, (?), ku LIR 20, 2. Ers.Komp., *1890/1891 Keszthely Zala, +02.08.1915
Csonka Péter, Korp., ku LIR 31, *1894 Köny, Győr, +02.08.1915
Csordás András, Inft., ku LIR 20, 1.Komp., *1884/1885 Sormás, Zala, +31.07.1915
Csordás Rudolf, Inft., ku LIR 13, *1881 Héreg, Komárom, +01.08.1915
Dimitrov Lázár, Inft., ku LIR 31, *(?) Szokula, Torontál, +02.08.1915
Dvoržak József, Inft., ku LIR 20, *1895/1896 Nepolisy, Hradec Králové, +31.07.1915
Fekete Márton István, Korp., ku LIR 31, *1888 Lázi, Veszprém, +02.08.1915
Fleischer Ignác, Res.Inft., ku LIR 14, *1882/1883 Esztergom, Komárom, +02.08.1915
Forgács István, Ldst.Inft., ku LIR 20, 3.Komp., *1893/1894 Lőrincpuszta, Veszprém, +01.08.1915
Francsics Károly, Inft., ku LIR 20, 3.Komp., *1890/1891 Pápa, Veszprém, +01.08.1915
Frank Gáspár, Inft., ku LIR 31, 9.Komp., *1879 Komárom, +02.08.1915
Franz Franz, Inft., kk Ldst.IR 6, 8.Komp., *1877 Zodl (Sádlno), Krumau (Český Krumlov), +01/02.08.1915
Gőgös Sándor, Ldst.Inft., ku LIR 20, 3.Komp., *1892/1893 Dabroncz, Zala, +01.08.1915
Gondár János, Inft., ku LIR 31, *1873 Ásvány, Győr, +02.08.1915
Götter Johann, Korp.Tit.Zugsf., kk Ldst.IR 6, 7.Komp., *1877 Unter-Lohna, Eger (Cheb), +01.08.1915
Griskovnyák (Irüskovnyák) Péter, Ldst.Inft., ku LIR 20, 2.Komp., *1881/1882 Belatincz, Zala, +01.08.1915
Guzli József, Ldst.Inft., ku LIR 31, *1894/1895 Neszmély, Komárom, +02.08.1915
Hajba József, Inft., ku LIR 20, 6.Komp., *1878 Külsővat, Veszprém, +01.08.1915
Hardibu Ferenc, Inft., ku LIR 20, *1882/1883 Szanád, Torontál, +31.07.1915
Harlik Antal, (?), ku LIR 31, *(?)(?), +03.08.1915
Hauskovics (Hruskovics) Samuel, Inft., ku LIR 14, 1.Ers.Komp., *1881 Bakabánya (Pukanec), Léva (Levice), +02.08.1915
Hautzing Vilmos, Inft., ku LIR 31, 12.Komp., *(?)(?), +01.08.1915
Heřmanek Franz, Inft., kk Ldst.IR 6, 6.Komp., *1889 Kamenitz a. d. L.(Kamenice nad Lipou), +02.08.1915
Holík František, Inft., kk LIR 10, 1.Komp., *1894 Nymburk, +01.08.1915
Hossinger Franz, Ldst.Inft., kk Ldst.IR 6, 5.Komp., *1876 Krumau (Český Krumlov), +02.08.1915
Hubeny Ján, Inft., kuk IR 36, *1896 Malotice, Kolin, +01.08.1915
Huss Vilém, Inft., kk LIR 10, 1.Komp., *1895 Žatec, +01.08.1915
Illés János, Ldst.Inft., ku LIR 20, *1881/1882 Zalaszentlászló, Zala, +02.08.1915
Illés Károly, Ldst.Inft., ku LIR 20, 3.Komp., *1879/1880 Nemestördemic, Veszprém, +31.07.1915
Jeges István, Ldst.Inft., ku LIR 31, 12.Komp. *1890 Papkeszi, Veszprém, +02.08.1915
Kálazi József, Inft., ku LIR 31, *1891 Göd, Pest, +02.08.1915
Kamocsay István, Inft., ku LIR 13, 9.Komp., *1885 Alsónyárasd (Dolné Topoľníky), Pozsony (Bratislava), +01.08.1915
Kecskés Boldizsár, Zugsf., ku LIR 14, *(?)(?), +02.08.1915
Kelemen József, Inft., ku LIR 31, 12.Komp., *1881/1882 Abda, Győr, +02.08.1915
Kis Pál, Korp., ku LIR 20, 6.Komp., *1891/1892 Szeged, Csongrád, +01.08.1915
Kovács József, Zugsf., ku LIR 31, 9.Komp., *1877/1878 Enying, Fejér, +02.08.1915
Kovacsevics Pál, Korp., ku LIR 20, MGA, *1893/1894 Keszthely, Zala, +01.08.1915
Kovacsik József, Res.Zugsf., ku LIR 14, 12.Komp., *1888 Ürmény (Mojmírovce), Nitra, +01.08.1915
Kreuzig Josef, Inft., kk LIR 10, 1.Komp., *1893 Kovářská (Schmiedeberg), Přísečnice, +03.08.1915
Kunte Gustav, Inft., kk Ldst.IR 6, 7.Komp., *1876 Schönlinde (Krásná Lípa), Rumburg, +01.08.1915
Lehoczký István, Inft., ku LIR 14, 9.Komp., *1887 Selmecbánya (Banská Štiavnica), +02.08.1915
Lörincz Gyorgy, Inft., ku LIR 31, *1895 Komárom, +02.08.1915
Mácsai Mihály, Inft., ku LIR 31, 11.Komp., *1879/1880 Győr, +01/02.08.1915
Magvas Fülöp, Ldst.Inft., ku LIR 20, *1878/1879 Kislőd, Veszprém, +31.07.1915
Máj János, Inft., ku LIR 31, 4.Komp., *(?)(?), +01/02.08.1915
Makulenszky Ferenc, Ldst.Inft., ku LIR 31, 12.Komp., *1891/1892 Dunaalmás, Komárom, +01.08.1915
Mardon József, Ldst.Inft., ku LIR 31, *1895/1896 Tóváros, Fejér, +01.08.1915
Markus Johann, Inft., kk Ldst.IR 6, 5.Komp., *1877 Groß Ramerschlag (Velký Ratmírov), Neuhaus (Jindřichův Hradec), +02.08.1915
Márton Mihály, Inft., ku LIR 20, 1.Komp., *1884/1885 Kiskomárom, Zala, +02.08.1915
Matta József, Inft., ku LIR 31, *(?) Visnyó, Zemplén, +02.08.1915
Miskov Szilard, Inft., ku LIR 31, *(?) Nagykikinda, Torontál, +02.08.1915
Molnár Győző, Ldst.Inft., ku LIR 14, *1895/1896 Kesztölc, Komárom, +01.08.1915
Molnár Kálmán, Inft., ku LIR 20, 10.Komp., *1895, Rédics, Zala, +01.08.1915
Molnár Lajos, Korp., ku LIR 31, 10.Komp., *1877/1878 Gyömöre, Györ, +02.08.1915
Muck Karl, Gefr., kk Ldst.IR 6, 3.Komp., *1873 Neuberg (Podhradí u Aše), Asch (Aš), +02.08.1915
Nagy Gábor, Inft., ku LIR 31, 5.Komp., *(?)(?), +03.08.1915
Nagy Pál György, (?), ku LIR 20, *1889/1890 Csongrád, +01.08.1915
Nagy Sándor, Inft., ku LIR 20, 1.Komp., *1880/1881 Vaspör, Zala, +02.08.1915
Németh János, Inft., ku LIR 20, 1.Komp., *1879/1880 Zalaerdőd, Veszprém, +02.08.1915
Novák Tamás, Inft., ku LIR 20, *1884/1885 Zsidény, Zala, +01.08.1915
Novotny Jaroslav, Inft., kuk IR 36, *1895 Semčice, Mladá Boleslav, +02.08.1915
Obermayer Ferenc, Zugsf., ku LIR 31, 7.Komp., *1891/1892 Herend, Veszprém, +04.08.1915
Ozsvald Gáspár, Inft., ku LIR 13, *1891 Zohor, Pozsony (Bratislava), +01.08.1915
Pakoy József, Ldst.Inft., ku LIR 20, *1883/1884 Takácsi, Veszprém, +01.08.1915
Paksi József, Inft., ku LIR 20, 11.Komp., *1882/1883 Takácsi, Veszprém, +31.07.1915
Pásztor Ondrej, Inft., ku LIR 14, *1895 Szászd, Korpona (Krupina), +01.08.1915
Pohnan Franz, Korp., kk Ldst.IR 6, 8.Komp., *1878 Vysoká, Selčan (Sedlčany), +01/02.08.1915
Pomogács József, Inft., ku LIR 31, *1878/1879 Csanakhegy, Győr, +02.08.1915
Priszinger Kálmán, Inft., ku LIR 31, 12.Komp., *1882/1883 Nagycenk, Győr, +02.08.1915
Proksza István, Inft., ku LIR 14, *1895 Ujlaček (Malé Zálužie), Nitra, +01.08.1915
Raithel Lorenz, Gefr., kk Ldst.IR 6, 3.Komp., *1879 Schönbach (Krásná), Asch (Aš), +01/02.08.1915
Rezek Josef, Gefr., kk Ldst.IR 6, 8.Komp., *1872 Neswatschill (Nesvačily), Beneschau (Benešov), +01/02.08.1915
Rusznyák Béla, Kdt., ku LIR 31, 10.Komp., *1894 Hajmáskér, Veszprém, +01.08.1915
Sándor János, Zugsf., ku LIR 20, 2.Komp., *1888/1889 Gelse, Zala, +01.08.1915
Schmidt Josef, Gefr., kk Ldst.IR 6, 8.Komp., *1878 Ullersreuth, Tachau (Tachov), +01/02.08.1915
Schmidt Wilhelm, Gefr., kk Ldst.IR 6, 7.Komp., *1877 Schönfeld (Kraśno), Elbogen (Loket), +01.08.1915
Šimandl Josef, Inft., kk Ldst.IR 6, 7.Komp., *1895 Aujezd (Újezd), Pilsen (Plzeň), +02.08.1915
Šimek František, Inft., kk LIR 29, *1875 Žireč okr. Rácov, Prachatice, +02.08.1915
Smeiser Eduard, Inft., kk Ldst.IR 6, 7.Komp., *1891 Boschin (Bosin), Melnik, +01/02.08.1915
Soka József, Inft., ku LIR 31, 6.Komp., *1896 Karlóc, Nitra, +03.08.1915
Stanek Thomas, Inft., kk Ldst.IR 6, 8.Komp., *1873 Rohn (Leptač), Prachatitz (Prachatice), +01/02.08.1915
Stulik Franz, Inft., kk Ldst.IR 6, 8.Komp., *1875 Zirnau (Dřiteň), Budweis (České Budějovice), +02.08.1915
Sykora Jaroslav, Off.Diener, kk Ldst.IR 6, 5.Komp., *1877 Běchtin, Raudnitz (Roudnice), +02.08.1915
Szabó András, Inft., ku LIR 14, 6.Komp., *1878 Muzsla (Mužla), Nitra, +31.07.1915
Szabó István, Inft., ku LIR 31, *1895 Dunaszentpál, Győr, +03.08.1915
Szilvai István, Inft., ku LIR 31, *1895/1896 Tés, Veszprém, +02.08.1915
Szmolik János, Ldst.Inft., ku LIR 13, *1878 Stomfa (Stupava), Pozsony (Bratislava), +01.08.1915
Takács Ignác, Inft., ku LIR 31, 6.Komp., *1895/1896 Rábacsécsény, Györ, +04.08.1915
Tamás András, Inft., ku LIR 20, 4.Komp., *1894/1895 Egeraracsa, Zala, +02.08.1915
Tamás István, Ldst.Inft., ku LIR 20, 3.Komp., *1879/1880 Csörnyeföld, Zala, +01.08.1915
Tinhof Ferenc, Inft., ku LIR 31, 5.Komp., *1882/1883 (?), +31.07.1915

Tiwald (Tiewald) János, Inft., ku LIR 13, *1891/1892 Lorettom, +02.08.1915
Török Lipót, Inft., ku LIR 14, 14.Komp., *1894/1895 Bajót, Komárom, +01.08.1915
Újvári Imre, Inft., ku LIR 31, 8.Komp., *1895 Tét, Győr, +02.08.1915
Ungar Mihály, (?), ku LIR 31, *(?)(?), +02.08.1915
Váczi Géza, Ldst.Inft., ku LIR 20, 4.Komp., *1892/1893 Pápateszér, Veszprém, +31.07.1915
Valek Paul, Inft., kk Ldst.IR 6, 8.Komp., *1876 Drslawitz (Drslavice), Ungarisch Brod (Uherský Brod), +01/02.08.1915
Varga György, Inft., ku LIR 20, 8.Komp., *1894/1895 Szentbékkálla, Veszprém, +01.08.1915
Varró Károly, Inft., ku LIR 20, 4.Komp., *1894/1895 Lesencetomaj, Veszprém, +31.07.1915
Vas József, Ldst.Inft., ku LIR 31, 11.Komp., *1886/1887 Szend, Neszmély, +02.08.1915
Viglaszký Péter, Inft., ku LIR 14, 2.ErsKomp., *1895 Nagyülés (Lehota Velká), Újbánya (Nová Baňa), +03.08.1915
Vincze Gyula, Inft., ku LIR 20, 3.Komp., *1890/1891 Dötk Zala, +31.07.1915
Vinczek (Wineczik) János, Inft., ku LIR 20, *1894/1895 Zalaegerszeg, Zala, +02.08.1915
Vitek Jaroslav, Kdt.i.d.Res., kk LIR 12, *(?)(?), +03.08.1915
Watznauer Rudolf, Oblt., kk Ldst.IR 6, 5.Komp., *1873 Marienbad (Mariánské Lázně), +02.08.1915

Nazwiska żołnierzy rosyjskich i miejsca ich urodzin zostały zachowane w oryginale, przy czym rosyjski system ewidencji strat osobowych pomijał daty urodzenia.

Antonow Fiodor Pawłowicz, st.szer., +01.08.1915, gub.Orlow - Антонов Федор Павлович, +19.07.1915, Орловская губ., Севский уезд, Стрелецкая вол., с. Залипаева
Baimaszew Safiula Liatyfow, szer., +02.08.1915, gub.Penza - Баймашев Сафиулла Лятыфовa, +20.07.1915, Пензенская губ., Саранский уезд, Кривозерьевская вол.
Berg Żan Eduardowicz, szer., +01.08.1915, gub.Kurlandia - Берг Жан Эдуардович, +19.07.1915, Курляндская губ., Газенпотский уезд, Лютри вол., д. Атплас
Bożenow Iwan Grigoriewicz, st.szer., +31.07.1915, gub.Smolensk - Боженов Иван Григорьевич, +18.07.1915, Смоленская губ., г. Гжатск
Butkow Sergiej Siemienowicz, szer., +02.08.1915, gub.Viatka - Бутков Сергей Семенович, +20.07.1915, Вятская губ., Глазовский уезд, Святогорская вол., д. Старой
Czebatarow Demjan Sawieliewicz, szer., +01.08.1915, gub.Woronez - Чебатаров Демьян Савельевич, +19.07.1915, Воронежская губ., Бирюченский уезд, Волоконовская вол.
Danczuk Grigorij Maksimowicz, szer., +01.08.1915, gub.Turgansk - Данчук Григорий Максимович, +19.07.1915, Тургайская обл., Кустанайский уезд, Шеминовская вол., д. Светло Жарко
Goriaczew Dmitrij, szer., +02.08.1915, gub.Tula - Горячев Дмитрий, +20.07.1915, Тульская губ., Веневский уезд, Холтобинская вол., с. Кукуны
Gromow Iwan Jakowlewicz, szer., +01.08.1915, gub.Kiev - Громов Иван Яковлевич, +19.07.1915, Киевская губ., Черкасский уезд, Матусовская вол., с. Нуцелк
Kosopalow Nikolai, szer., +31.07.1915, gub.Viatka - Косолапов Николай, +18.07.1915, Вятская губ., Глазовский уезд, Поломская вол.
Kucejko Ignatij Aleksandrowicz, szer., +01.08.1915, gub.Kamieniec Podolski - Куцейко Игнатий Александрович, +19.07.1915, Каменец-Подольская губ., Винницкий уезд, Пиковская вол.
Luczenpow Vasilij Andreiewicz, szer., +02.08.1915, gub.Orlow - Лученпов Василий Андреевич, +20.07.1915, Орловская губ., Брянский уезд, Гасомская вол., с. Апыхань
Michalczuk Iwan Osipowicz, st.szer., +01.08.1915, gub.Kamieniec Podolski - Михальчук Иван Осипович, +19.07.1915, Каменец-Подольская губ., Винницкий уезд, Стрижавская вол.
Miednikow Meisza Umierow, szer., +02.08.1915, gub.Kiev - Медников Мейша Умеров, +20.07.1915, Киевская губ., Киевский уезд, Дымерская вол.
Naryżnyj Aleksandr, szer., +02.08.1915, gub.Charkow - Нарыжный Александр, +20.07.1915, Харьковская губ., Валковский уезд, Ново-Водолажская вол., с. Княжной
Pletniew Fiodor Aleksiejewicz, st.szer., +01.08.1915, gub.Tambow - Плетнев Федор Алексеевич, +19.07.1915, Тамбовская губ., Лебедянский уезд, Больше-Хомутецкая вол.
Portikow Timofiej Kuzmin, szer., +02.08.1915, gub.Tambow - Портиков Тимофей Кузьмин, +20.07.1915, Тамбовская губ., Моршанский уезд, Троицко-Росляйская вол.
Razsadin Iwan Iwanowicz, st.szer., +31.07.1915, gub.Moskwa - Разсадин Иван Иванович, +18.07.1915, Московская губ., Волоколамский уезд, Серединская вол.
Skowronskij Sergiej Mihajlowicz, szer., +02.08.1915, gub.Woronez - Сковронский Сергей Михайлович, +20.07.1915, Воронежская губ., Бирюченский уезд, Шелякинская вол., с. Шелякинское
Sobolew Nikolai, szer., +02.08.1915, gub.Tula - Соболев Николай, +20.07.1915, Тульская губ., Веневский уезд, Щучьинская вол., с. Никольское
Wasiliew Iwan Wasiliewicz, szer., +02.08.1915, gub.Kazan - Васильев Иван Васильевич, +20.07.1915, Казанская губ., Царевококшайский уезд, Моркинская вол., д. Шурши
Żawnir Iwan Leontiejewicz, szer., +31.07.1915, gub.Poltava - Жавнир Иван Леонтьевич, +18.07.1915, Полтавская губ., Константиноградский уезд, Ново-Тагамликская вол., общ. 2 Куголовская

36884