Przejdź do treści
Fundacja
Przejdź do stopki

Wola Michowa (Biszczady) cmentarz wojenny

Treść


Cmentarz wojenny w Wola Michowej, Bieszczady, woj. podkarpackie

 

Wielokrotnie w poprzednich postach informowałem, że prowadzę obecnie badania dotyczące cmentarzy wojennych w Bieszczadach. Wszak to między przełęczami Łupkowską i Użocką rozegrały się najkrwawsze walki zimowej Bitwy Karpackiej, nie mającej sobie równej w dziejach wojen, jako że  jej wielomiesięczne zmagania toczyły się w trudnym górskim terenie. Dla tych spośród Was, którzy wiernie śledzą nasze działania, winien jestem pokazanie, co mnie tak zaabsorbowało i jakie mogą być tego wyniki.

Wybrałem jeden z opracowanych już obiektów – cmentarz wojenny w Woli Michowej, znajdujący się w gminie Komańcza w województwie podkarpackim. Złożyło się na to kilka powodów: przede wszystkim w tej okolicy działa parę osób zaangażowanych w utrzymanie pamięci poległych Wielkiej Wojny, po drugie gmina w ubiegłym roku oczyściła i oznakowała teren cmentarza, na którym stanął monumentalny krzyż. Na 1 listopada 2020 r. zorganizowano nawet  złożenie wieńca. Obiekt ten jest łatwo dostępny z drogi wojewódzkiej DW897, prowadzi do niego droga z płyt betonowych.

Widząc takie zaangażowanie, nasz niewielki zespół (ja, Radim Kapavik i Roman Frodyma) postanowił opracować historię tutejszych cmentarzy wojennych, a przede wszystkim listę poległych i zmarłych tu żołnierzy. Wynik tej pracy zaprezentowaliśmy władzom gminy, wraz z propozycją by na cmentarzu umieścić ustalone przez nas dane poległych. Jak na razie oficjalnej reakcji na nasze wystąpienie brak, póki co skończyło się na jednym  telefonie do mnie, co niczego właściwie w tej sprawie nie przesądziło  (zawsze wtedy zadaję sobie pytanie: skąd my to już znamy?!?).

Ale w końcu w dzisiejszych czasach jedynym pewnym i chyba najlepszym miejscem upamiętnienia poległych żołnierzy Wielkiej Wojny jest internet, toteż podjąłem decyzję by wyniki naszych badań właśnie w taki sposób udostępnić wszystkim zainteresowanym.

Cmentarze wojenne w Woli Michowej powstały  w początkach 1915 roku, na co najmniej 3 parcelach:

- 760 m2 należącej do grekokatolickiego biskupstwa przemyskiego. Tu pochowano 167 poległych w 127 mogiłach, z czego 117 żołnierzy austro-węgierskich i 50 żołnierzy rosyjskich. Oznaczono go nr I. Tu przede wszystkim  znalazły się pochówki żołnierzy zmarłych z ran i chorób w rozlokowanych w Woli Michowej szpitalach. W lutym – marcu 1915 r. rozwinięto tu m.in. Inft.Div.San.Anst. 29 i 34 (czyli dywizyjne szpitale polowe nr  29 i 34).

- 488 m2 należącej do Stefana Krebzdaka. Tu pochowano 149 poległych w 27 mogiłach, z czego 96 żołnierzy austro-węgierskich i 53 żołnierzy rosyjskich. Oznaczono go nr II.

Ponadto prowizoryczny cmentarz poległych w walce urządzono pod szczytem Krąglicy (943 m npm), na parceli stanowiącej grunt gminny z udziałami mieszkańców Woli Michowej. Tu pochowano 49 poległych w 14 mogiłach masowych, z czego 29 żołnierzy austro-węgierskich i 20 żołnierzy rosyjskich. Oznaczono go nr III.

Cmentarz nr I stał się  miejscem pochówków, głównie żołnierzy rannych i chorych ewakuowanych podczas walk na północ od Woli Michowej, toczonych od początku lutego do kwietnia 1915 r. Warto tu zwrócić uwagę, że Wola Michowa i przyległe do niej tereny były jedynym skrawkiem Bieszczadów jaki nieprzerwanie pozostawał w rękach armii austro-węgierskiej podczas Bitwy Karpackiej. Rejon ten miał wielkie znaczenie dla podejmowanych od końca stycznia do połowy marca 1915 r. prób przyjścia z odsieczą oblężonej Twierdzy Przemyśl.

Cmentarz nr II był miejscem pochówku poległych w okolicy i stopniowo ekshumowanych od jesieni 1915. Osoby wyznania mojżeszowego chowano pierwotnie przy synagodze, potem przenosząc na kirkut.

Istnieją też relacje o miejscach pochówków w pobliżu miejsc załadunku rannych do kolejki wąskotorowej, którą ewakuowano rannych do Cisnej, skąd transportowano ich dalej na Węgry. Brak jest dokumentów mówiących o przebiegu akcji komasacyjnej zarządzonej przez Wojewodę Lwowskiego w latach 1925-1932, można jednak przyjąć, że komasacją objęto przede wszystkim właśnie tego rodzaju miejsca.

Tomasz Nowakowski, płk SG w rez.
 

Lista poległych w  Woli Michowej i najbliższej okolicy

Cześć wymienionych niżej żołnierzy pochowano pierwotnie w innych miejscach niż obok dawnego cmentarza parafii grekokatolickiej. Opracowana na podstawie kwerend  Tomasza Nowakowskiego, płk SG w rez., Radima Kapavika i Romana Frodymy.

  1. Alscher Ernst, Gefr. k.u.k. IR 42, *(?) Krasna Lipa, Šluknov, + 28.02.1915
  2. Antusch Antonin, Res.Inft. k.u.k. IR 94, *1888 Schwaran, Liberec, +26.02.1915
  3. Aschenberner Jiři, Inft. k.u.k. IR 11, *1881 Grün u Klatovy, + 27.02.1915
  4. Bális Sándor, Res.Inft., k.u.k. IR 48., *1887 Gyűrűs, Zala, +20.03.1915
  5. Bandor Simon, ERJg., k.u.k. FJB 28, *1883, +3.03.1915
  6. Beczik István, Res.Inft., k.u. LIR 20, *1883 Orosztony, Zala, +26.02.1915
  7. Bedő Lajos, Res.Inft., k.u. LIR 20, *1886 Resznek, Zala, +26.02.1915
  8. Bellovics Elek, Inft., k.u. LIR 20, *1892 Buzás, Zala, +21.03.1915
  9. Beranek Karl, Res.Korp., k.u.k. IR 28, *1891 Kladno, + 27.02.1915 
  10. Blachi Andreas, Inft., k.u.k. IR 67, *1884 Szichric, Liptovsky Mikulas, + 7/9.03.1915
  11. Bogdán Ferenc, Lst.Inft., k.u. LIR 20, *1895 Dáka, Veszprém, +21.03.1915
  12. Bogdan Miron, Res.Jg., k.u.k. FJB 28, *1889, +3.03.1915
  13. Bohár Sándor, Res.Inft., k.u. IR 20, *1883 Vidornyaszőllős, Zala, +26.03.1915
  14. Borbély Ferenc, Lst.Inft., k.u. IR 32, *1893 Tököl, Pest-Pilis-Solt-Kiskun, +19.03.1915
  15. Brinžanik Josef, Inft. k.u. LIR 12, *(?), + 20.02.1915
  16. Budai József, Res.Inft., k.u. LIR 20, *1885 Nagyrécse, Zala, +26.02.1915
  17. Bugy Johann, Inft. k.u.k. IR 33, 4 Kp., *(?), + 14.02.1915
  18. Bursa Stanislav, Res. Korp. k.u.k. IR 74, *1882 Huntiř, Semily, +9.05.1915
  19. Butora Franz, Korp., k.u.k. IR 67, *(?) Huty/Hutti, Liptov/Liptó, +8.03.1915
  20. Cehak Karl. Inft., k.u.k. IR 42, 7 Kp., *(?), + 10-15.03.1915
  21. Cee Jan, Inft.,  k.u.k. IR 94, *1891, Semlin, + 2.03.1915
  22. Chalupsky Waclav, k.u.k. IR 11, *1890  Sušice,  + 27.03.1915
  23. Chmelik Antonin, Inft., k.u.k. IR 94, *1893, Klokoc, Turnov, +5/7.3.1915
  24. Christof Franz, Inft., k.u.k. IR 92, *1893 Brandov, Most, +12.02.1915
  25. Chvojka Josef, Inft., k.u.k. IR 94, *1893, Travnik, Pardubice, +13/14.02.1915
  26. Ciap Jiri, Inft., k.u.k. IR 67, *(?) Szielnic, Liptov/Liptó, +7.03.1915
  27. Csaki Michael, Gefr., k.u.k. IR 67, *1886, Svabovce/Svaboc,Spišská župa/Szepes, +8/9.03.1915
  28. Csercse Johann, Lst.Jg., k.u.k. FJB 28, *(?) Marosborsa, Arad, +2.03.1915
  29. Csiszár Dezső, Res.Inft., k.u. LIR 20, *1883 Sümeg, Zala, +26.02.1915
  30. Csordás János, Lst.Inft. k.u. LIR 20, *1895 Káptalanfa, Zala, +26.02.1915
  31. Čvančara Stanislaus, Inft., k.u.k. IR 92, *1892 Wsejan, Podiebrad, +9.02.1915
  32. Czegeny Michael, Res.Zgsf., k.u.k. FJB 28, *1890, +3.03.1915
  33. Dočkal Jan, Inft., k.u.k. IR 42, 7 Kp., *1891, Usti n/Labou, +8.03.1915
  34. Dohandzse József, ERJg., k.u.k. FJB 28, *(?) Marosborsa, Arad, +8.03.1915
  35. Donat Jan, Inft., k.u.k. IR 42, * 1883, Rumburk, +8.03.1915
  36. Donth Rudolf, Inft., k.u.k. IR 74,  *1893, Rokytnice(Rochlitz), Strakonice, + 12.02.1915
  37. Drach Anton, Korp., k.u.k. IR 11, *1890, Sušice/Schüttenhofen, +27.02.1915
  38. Duzsda Stefan, Inft., k.u.k. IR 67, *(?), +8.03.1915
  39. Fabó Lajos, Inft., k.u.k. IR 12, *(?) Nove Zamky/Érsekújvár, Nitra/Nyitra, +12.01.1915
  40. Farkas Gyula, Inft., k.u. LIR 20, *1893 Nagygyimót, Veszprém, +26.02.1915
  41. Farkas Kálmán, Inft., k.u. LIR 20, *1891 Cserszegtomaj, Zala, +1.03.1915
  42. Fata Ignácz, Inft., k.u. LIR 20, *1895 Dobri, Zala, +21.03.1915
  43. Feczkó Stefan, Inft., k.u.k. IR 67, *(?) Kolinovice/Kolinfalu, Spišská župa/Szepes, +7.03.1915
  44. Fehér Lajos, Inft., k.u.k. IR 101, *1891 Orosháza, Békés, +25.02.1915
  45. Fierle Andreas, Inft., k.u.k. IR 44, *1893 Mucsi, Tolna, +15.03.1915
  46. Fischer Franz, Res.Tit.Ut.Jg., k.u.k. FJB 28, *1887 Szászkabánya, Krassó-Szörény, +3.03.1915
  47. Fischer Karl, Inft. k.u.k. IR 11, *1887, Dobev, Strakonice, +26.02.1915
  48. Fleckebstein Mátyás, ERInft., k.u.k. IR 23, *(?) Laskafalu, Baranya, +15.03.1915
  49. Fleichtinger Rezső, Res.Inft., k.u. IR 20, 1887 Zalaegerszeg, Zala, +21.03.1915
  50. Fried Ernst, Inft., k.u.k. IR 11, *1893, Slany/Schlan,  +27.02.1915
  51. Fuchs Julius, Inft., k.u.k. IR 11, *1893, Loket/Elbogen, +27.02.1915
  52. Fülöp Sándor, Inft., k.u. LIR 20, *(?), +26.03.1915
  53. Gádri Jószef, Lst.Inft., k.u. LIR 20, *1894 Helyefő, Zala, +26.02.1915
  54. Gálos József, Lst.Inft., k.u. LIR 20, *1894 Nemesnép, Zala, +26.02.1915
  55. Gampe Karel, Korp., k.u.k. IR 42, *1892, Krasna Lipa/Schönbork, Rumburk, +28.02.1915
  56. Gerencsér József, Inft., k.u. LIR 20, *(?), +26.02.1915
  57. Gelencsér Péter, Lst.Inft., k.u. LIR 20, *1895 Mindszentkálla, Zala, +26.02.1915
  58. Glogovicsan Demeter, ERJg., k.u.k. FJB 28, *(?) Mondorlak, Arad, +2.03.1915
  59. Golubicsics Péter, Lt idR, k.u.k. FJB 28, *1891 Kevevára, Temes, +24/03.1915
  60. Görlach Reinhardt, Inft., k.u.k. IR 94, *1894 Velzwalde, Liberec, +9/11.03.1915
  61. Guttmann Ferenc, Lst.Inft., k.u. LIR 20, *1893 Bagonya, Zala, +26.02.1915
  62. Hajnás Michály, Lst.Inft., k.u.k. IR 67, *1890 Kendereske, Bereg, +8.03.1915
  63. Hála Anton, EinFrw. Inft. k.u.k. IR 11, *1894, Zlatna,  +27/28.02.1915
  64. Härtel Vilem, Inft. k.u.k. IR 74, *1894, Trutnov,  +12.02.1915
  65. Hartl Johann, Inft. k.u.k. IR 74, *1890, Stav, Nova Polha,  +9.02.1915
  66. Hausmann Franz, Inft., k.u.k. IR 94, *1887, Oberbernsdorf, Frydlant, +22.03.1915
  67. Havliček Josef, Inft., k.u.k. IR 98, *1894, Velke Kasalice, Pardubice, +28.02.1915
  68. Hegedűs István, Res.Inft., k.u. LIR 20, *1887 Nagyrada, Zala, +26.02.1915
  69. Hejtmanek Jan, Inft. k.u.k. IR 11, *1894, Netonic, Strakonice, +27.02.1915
  70. Helc František, Inft., k.u.k. IR 42, *1894, Česke Kopisty, Litomeřice, +8.03.1915
  71. Heller Josef, Zgsf., k.u.k. IR 42, *1881, Sezimki, Litomeiřce, +28.02.1915
  72. Herkner Hugo, Gefrt., k.u.k. 42, *1891, Voigtbach, Liberec, +14.03.1915
  73. Hermann Franz Péter, Inft., k.u.k. IR 32, *1893 Budapest, +20.03.1915
  74. Hesoun Franz, Inft. k.u.k. IR 11, *1886, Nepadrřice, Pisek, +10.03 lub 27.02.1915
  75. Hiller Waclav, Inft., k.u.k. IR 94, *1894, Janov/Jonsdorf, Litomysl, +7.03.1915
  76. Hirsche Eduard, Inft. k.u.k. IR 42, *(?), + 5-15.03.1915
  77. Hirschman Frantisek, Inft., k.u.k. IR 94, *1893, Engelsdorf, Frydlant, +7.03.1915
  78. Hlavač Matej, Inft., k.u.k. IR 11, *1893, Hejna, Strakonice, +4.04.1915
  79. Hlous Josef, Inft., k.u.k. IR 94, *1893, Polička,+ 17.04.1915
  80. Hóbor István, Inft., k.u. LIR 20, *1892 Bucsuta, Zala, +12.03.1915
  81. Hofmann Josef, Gefr., k.u.k. IR 42, *1893, Litomeřice, +8.03.1915
  82. Hoffmann Josef, Inft., Inft. k.u.k. IR 11, *1894, Sušuice/Schüttenhofen , +27.02.1915
  83. Hofmann Karel, Vorm., k.u.k. FKR 27, *1888, Radešov/Radeschau, Police n.Metují, +14.02.1915
  84. Höfner Simon, Inft., k.u.k. IR 94, *1882, Jablonné v Podještědí, +4.03.1915
  85. Holan Jaroslav, Inft., k.u.k. IR 28, *1894, Melnik, +27.02.1915
  86. Horvath Gustav, Inft., k.u.k. IR 42, *(?) Salgotarjan,  +6.03.1915
  87. Horváth János, Inft., k.u.k. IR 44, *(?) Pusztakovácsi, Somogy, +20.03.1915
  88. Horváth József, Res.Inft., k.u. LIR 20, *1888 Nemessándorháza, Zala, +12.03.1915
  89. Horváth Péter, Res. Inft., k.u. LIR 20, *1881 Salomvár, Zala, +26.02.1915
  90. Hoschek Wenzel, Inft. k.u.k. IR 92, *1889, Schwatz, +10.02.1915
  91. Hübel Gustav, Korp., k.u.k. IR 94, *1891 Langenbruck, Liberec, +5/7.03.1915
  92. Hujer Rudolf, Inft., k.u.k. IR 74, *1892, Nabsel, Semil, + 9/10. 02.1915
  93. Huszár Sándor, Res.Inft., k.u. LIR 20, *1882 Takácsi, Veszprém, +10.03.1915
  94. Jahnel Ernst, Korp., k.u.k. IR42, *1888, Litomeřice, + 28.02.1915
  95. Jambrosics Márton, Inft., k.u. LIR 20, *1892 Felsőkirályfalva, Zala, +5.03.1915
  96. Jamke Bruno, Inft., k.u.k. IR 42, *1892, Krasna Lipa/Schönbork, Rumburk, +28.02.1915
  97. Jannausch Josef, Res.Inft.Tit.Gefr. k.u.k. IR 74, *1888, Altbuch, Trutnov, + 9-18.02.1915
  98. Janovec Georg, Inft., k.u.k. IR 11, *1894, Krenovice, Pisek, +28.02.1915
  99. Janku Alois, Inft., k.u.k. IR 94,  *1891, Ktova, Turnov, +6/7.03.1915
  100. Janovsky Franz, Inft. k.u.k. IR 11, *1893, Malkov Drahenic, Blatna, +26.02.1915
  101. John Wenzel, Inft., k.u.k. 74, *(?), + 11.02.1915
  102. Kacsmar Michael, Inft. k.u.k. IR 67, *1893, Tisinec/Tizseny, Šariš/Saros, +7/9.03.1915
  103. Kania Josef, Inft., k.u.k. IR 67, Trybsz/Újterebes, Spišská župa/Szepes, +15.03.1915
  104. Kapitány Alois, Inft., k.u.k. IR 67, *(?) Huty/Hutti, Liptov/Liptó, +7.03.1915
  105. Karlovics Imre, Res.Inft., k.u. LIR 20, *1885 Nagykapornak, Zala, +26.02.1915
  106. Kasza István, Inft., k.u. LIR 20, *1891 Zalaszentlászló, Zala, +26.02.1915
  107. Kec Emil, Inft., Offzdien., k.u.k. IR 11, *1889, Kneževes, Rakovnik, 27.02.1915
  108. Kecskés Ferenc, Inft., k.u. LIR 20 , *1893 Perlak, Zala, +5.03.1915
  109. Kereszturi József, Lst.Inft., k.u. LIR 20, *1875 Zalaegerszeg, Zala, +5.03.1915
  110. Keszeg József, ERInft, k.u.k. IR 44, *1891 Csömend, Somogy, +20.03.1915
  111. Kindermann Eduard, Zgsf., k.u.k. IR 42, *1883, Seknov, +8.03.1915
  112. Khünel Edward, Inft. k.u.k. IR 74, *1894, Kralovec, Trutnov, + 28.03.1915
  113. Klajber Alajos, Res.Inft., k.u. LIR 20, *1888 Lapincsolaszi, Vas, +26.02.1915
  114. Kliem Eduard, Inft., k.u.k. IR 42, *1892, Petrovald, Usti, + 8.03.1915,
  115. Klimeš Adolf, Inft. k.u.k. IR 94, *1894, Harli, Litomyšl, +4.03.1915
  116. Klimt Jndrich, Inft., k.u.k. IR 94, *(?) Sonneberg, Ceska Lipa, +7/8.03.1915
  117. Knobloch Rudolf, Inft. IR 42,  *(?), +10-15.03.1915
  118. Koch Franz, Kan., k.u.k. FKR 27,  *1890, Psilowitz, Pardubice, + 14.02.1915
  119. König Alfred, Inft., k.u.k. IR 94, * 1894 Dillersbächel, Frydlant, + 19.03.1915
  120. Kontra Paul, Lst.Inft., k.u.k. IR 94, *1888, Vysoká n.Uhom/ Magasrév, Užská župa/Ung, +17.03.1915
  121. Korcz Dezső, Lst.Inft., k.u.k. IR 48,  *1893 Orosztony, Zala, +21.03.1915
  122. Kosztanjevics Antal, Inft., k.u. IR 20, *1892 Mártonhalom, Zala, +5.03.1915
  123. Kovács György, ERInft., k.u.k. IR 48, *1883 Hottó, Zala, +20.03.1915
  124. Kovács József, Lst.Inft., k.u. LIR 20, *1894Gergóly, Zala, +3.03.1915
  125. Kovacs Tibor, EFrw.Gefr. k.u.k. IR 32, *(?) Budapest, + 30.03.1915
  126. Kovař Josef, Inft., k.u.k. IR 74, *1891, Holenitz, Semily, + 9.02.1915
  127. Koza János, Lst.Inft., k.u.k. IR 32, *1894 Budapest, +17.03.1915
  128. Krause Franz, Inft. k.u.k. IR 94, *1893, Rychnov, Jablonec, +12.03.1915
  129. Krejbich František, Inft. k.u.k. IR 94, *1891, Plyrov, Mnichovo Hradište, +10.03.1915
  130. Kresila János, ERInft., k.u.k. IR 94, *1890 Cirókabéla, Zemplén, +17.03.1915
  131. Křestan Franz, Inft., k.u.k. IR 11, *1896, Kolinec, Klatovy, +27.02.1915
  132. Kuerdis Georg, Inft., k.u. LIR 12, *(?), + 21.02.1915
  133. Kuliga Josef, Inft. k.u.k. IR 67, *1895, Taposztafalu, Levoča, + 7/9.03.1915
  134. Kurdi Kálmán, Lst.Inft., k.u.k. IR 32, *1893 Vác, Pest-Pilis-Solt-Kiskun, +18.03.1915
  135. Kusják Stefan, Inft., k.u.k. IR 67, *(?) Angszic, Liptov/Liptó, +7.03.1915
  136. Kustos Boldizsár, ERInft., k.u.k. IR 47, *1880 Csabrendek, Zala, +22.03.1915
  137. Kuszi Pavel, Inft., k.u.k. IR 94, *1890, Ungludas, Sobrance/Szobrancz, +17.03.1915
  138. Kuszik Paul, Inft., k.u.k. IR 94,  *1890 Orechova/Dióska, Užská župa/Ung, +17.03.1915
  139. Lang August Johann, Korp.,  *1883, Wien, +8.03.1915
  140. Lindner Johann, Zgsf. k.u.k. IR 42, *1893, Zeidler, Slukov, +08.03.1915
  141. Loose Adolf, Gefr., k.u.k. IR 42, *(?), 10-15.03.1915
  142. Lovaš Karel, Lst.Inft., k.u.k. IR 67, *1895 Lubochňa/Fenyőháza, Liptov/Liptó, +9.03.1915
  143. Lukács György, Inft., k.u. LIR 20, * 1894 Lasztonya, Zala, +5.03.1915
  144. Lukman Márkus, Inft., k.u. LIR 20, *1894 Víziszentgyörgy, Zala, +30.03.1915
  145. Maaz Vaclav, Inft., k.u.k. IR 42, *1894, Nieder Einsiedel, Slukov, +6.03.1915
  146. Malik Jan (Bacovski), Inft., k.u.k. IR 67, *1884, Liptovska Osada, Liptov, +9.03.1915
  147. Malyár Emil Michael, Inft., k.u.k. IR 67, *Póbánya, Šariš/Sáros, +7.03.1915
  148. Mangliár Sándor, Lst.Inft., k.u. LIR 20,  *1894 Zalaszentgrót, Zala, +26.02.1915
  149. Mark Gracián, Jg., k.u.k. FJB 28, *(?) Parázs, Arad, +2.03.1915
  150. Marschner Edmund, Zgsf., k.u.k. IR 42, *1888, Hillermuhl, Decno, +12/13.03.1915
  151. Masopust Josef, Inft., k.u.k. IR 94, *1890 Pulecny, Jablonec n/Nissou, +2.03.1915
  152. Mautsch Josef, Korp., k.u.k. IR 42, *1883, Kralovstvi/Königswalde, Šluknov, +1.03.1915
  153. Melichar Josef, ERInft. k.u.k. IR 94, *1884, Petrašovice, Turnov, +9.02.1915
  154. Miklos Michael, TrSold. FldSchlacht 1/13,  *(?), +12.05.1915
  155. Mikula Josef, Inft. k.u.k. IR 42, *1882, Vrbka, Roudnice n/Labou, +8.03.1915
  156. Molnár Ferenc, Inft., k.u. LIR 20,  *(?), +25.02.1915
  157. Molnár Dezső, Lst. Inft., k.u. LIR 20, *1894 Tapolcafő, Veszprém, +26.02.1915
  158. Mora Rudolf, Inft., k.u.k. IR 11, *1883, Wien, +25.03.1915
  159. Munkácsi György, Lst.Inft., k.u. LIR 20, *1895 Nagykanizsa, Zala, +21.03.1915
  160. Nagy Dezső, Inft., k.u. LIR 20,  *1885 Alsóiszkáz, Veszprém, +26.02.1915
  161. Nagy János, Inft., k.u.k. IR 48, *1891 Petrikeresztúr, Zala, +20.03.1915
  162. Nagy Josef, Inft. k.u. LIR 12, *(?), + 21.02.1915
  163. Nagy Péter, Lst.Inft., k.u.k. IR 44, *1894 Szakcs, Somogy, +26.03.1915
  164. Nedved Josef, Inft., k.u.k. IR 11, *(?), + 20.02.1915
  165. Nekovař Emil, Inft. k.u.k. IR 42, *1881, Aussig, + 8.03.1915,
  166. Nemec Franz, Inft., k.u.k. IR 11, *1888, Kotešov, Sušice, + 27.02.1915
  167. Nesveda Peter, Inft., k.u.k. IR 11, *1893, Voltus, Blatna, 28.02.1915
  168. Neudek Ernst, Inft. k.u.k. IR 42, *1893, Watislaw, Litomeřice, + 11.02.1915
  169. Neumann Frantisek Josef, Inft., k.u.k. IR 94, *1893, Rückersdorf, Frydlant, + 05.03.1915
  170. Oltyan Stefan, Trgtier Fhr., k.u.k. IR 33, *(?), + 12.02.1915,
  171. Oravecz Josef, Tit.Gefr., k.u.k. IR 67, *1890, Maly Slivnik, Presov, + 7/9. 03.1915
  172. Pajtl János, ERInft., k.u. LIR 20, *1887 Tekenye, Zala, +26.02.1915
  173. Pal Istvan, Inft. k.u. LIR 20, *(?), +20.02.1915
  174. Pálfi József, Lst.Inft., k.u. LIR 20, *1895 Tihany, Zala, +26.02.1915
  175. Páli János, Inft., k.u. LIR 20, *(?), Zalaszentgrót, Zala, +19.03.1915
  176. Pap Josef, Inft., k.u.k. IR 44,  *1893 Rinyabesenyő, Somogy, +26.03.1915
  177. Patočka František, Inft., k.u.k. IR 94, *1892, Bor u Chroustovic, +12.03.1915
  178. Penkava Franz, EFrw. Tit.Gefr. k.u.k. IR 11, *1892, Drozdov, Horovicky, +28.02.1915
  179. Pap József, Inft., k.u. LIR 20, *1893 Hévizszentandrás, Zala, +5.03.1915
  180. Pati Ferenc, Lst.Inft., k.u.k. IR 48, *1890 Zalavár, Zala, +20.03.1915
  181. Perász György, Lst.Inft., k.u.k. IR 48,  *1894 Víziszentgyörgy, Zala, +21.03.1915,
  182. Peschke Josef, Inft. k.u.k. IR 42,  *1892, Warnsdorf, +6.03.1915,
  183. Peterle Vinzenz, Res.Inft., k.u.k. IR 94, *1886, Horni Libchava, Česka Lipa, +13.03.1915
  184. Petró Stefan, ERInft., k.u.k. IR 101, *(?) Dombiratos, Csanád, +12.02.1915
  185. Pikli Imre, Inft., k.u.k. IR 44, *1886 Hobol, Somogy, +20.03.1915
  186. Pinkas Josef, Inft., k.u.k. IR 94, *1892, Srbec, Vysoke Myto, + 10.03.1915
  187. Plavka (vel Planka) Nikolaus, Inft., k.u.k. IR 67, * 1893, Hormos, St. Lubovna, + 7/9.03.1915
  188. Pliska Jiři, Inft. k.u.k. IR 67, *1884, Hlivištia/Hegygombas, Košice, +7/9.03.1915
  189. Pojnar János, Res.Jg., k.u.k. FJB 28, *(?) Oláh-Homorog, Bihar, +2.03.1915
  190. Popják Michael, Inft., k.u. LIR 20, *(?) Garampatak, Šariš/Sáros, +21.03.1915
  191. Pospišil Franz, Inft., k.u.k. IR 98, *(?), +13.02.1915
  192. Prautsch Rudolf, Inft., k.u.k. IR 42, *(?), +10-15.03.1915
  193. Prohaska Josef, Inft. k.u.k. IR 42, *1891, Hrahovky, Roudnice, + 28.02.1915
  194. Prochazka Franz, Inft. k.u.k. IR 11, *1893,  Hlubin, Blatna, +27.02.1915
  195. Ranku Bazil, Res.Jg., k.u.k. FJB 28, *1886 Szabadhely, Arad, +2.03.1915
  196. Rasche Johann Teodor, ER.Inft., k.u.k. IR 42, *(?), +10-15.03.1915
  197. Rasche Josef, Inft., k.u.k. IR 42,* 1887, Kleinwohlen, Decin, + 28.02.1915
  198. Reckert Bruno, Inft., k.u.k. IR 42,  *(?), + 5-15.03.1915
  199. Richter Hermann, Inft. k.u.k. IR 42, *1892, Warnsdorf, +10.02.1915
  200. Rodek Ferenc, Res.Inft., k.u. LIR 20, *1883 Drávaszentmihály, Zala, +26.02.1915
  201. Rössler Oskar, Lt idR., k.u.k. IR 94, *1883 Jablonec, +12/13.03.1915
  202. Rozner Stefan, Lst.Inft., k.u.k. IR 44, *1894 Ozora, Tolna, +20.03.1915
  203. Russ Bedřich, Inft., k.u.k. IR 74, *1893 Borovnice, Vrchlabi(Hohenelbe), + 9.02.1915
  204. Ryba Jan, EFrw. Inft., k.u.k. IR 11,  *1894, Jehnedlo, Pisek, +27.02.1915,
  205. Šafranek Josef, Inft., k.u.k. IR 11, *1889,  Drslavice, Klatovy, + 7.04.1915
  206. Schäfer Paul, Korp. k.u.k. IR 94, *(?), +12.02.1915
  207. Schützbach Georg, Lst.Inft., k.u.k. IR 44,  *1892 Nagykónyi, Tolna, +17.03.1915
  208. Seukó Jenő, Lst.Inft., k.u.k. IR 48, *1894 Szepetk, Zala, +20.03.1915
  209. Silan Josef, Inft., k.u.k. IR 67, *(?), Javorina, Spišská župa/Szepes, +8.03.1915
  210. Simon Ferenc Sándor, Inft., k.u. LIR 20, *(?), +26.02.1915
  211. Simon György, Inft., k.u. LIR 20, *1895 Kiscsörsz, Veszprém, +17.03.1915
  212. Sišpela Josef, Inft., k.u.k. IR 11, *1892, Sedlice, Blatna,+ 27.02.1915
  213. Škripko Juraj, Kan., k.u.k. FHR 6, *1892, Rozhanovce, Torna n/Budvou/AbaujTorna, +19/20.03.1915
  214. Slaby Josef, Korp., k.u.k. IR 11, *1890, Tabor, +27.02.1915
  215. Solar Jan, Inft. k.u.k. IR 11,  *1893, Semice, Pisek, + 27.04.1915
  216. Soral Adalbert, Inft. k.u.k. IR 11, *(?) Lhota Smetanova, Pisek, + 27.02.1915
  217. Steiner Karl, Inft. k.u.k. IR 74, *(?) +10.02.1914
  218. Švec Jan, Inft., k.u.k. IR 11, *1893, Lešišov, Sušice, +26.02.1915
  219. Švestka Josef, k.u.k. IR 94, * 1892, Hermanice, Landskroun, +8/10.03.1915 
  220. Svoboda Anton, k.u.k. IR 74, *1892 Otnitz, Wischau, + 1-21.04.1915
  221. Świątkowski Karol, Inft. k.u.k. IR 41, *(?), +12.02.1915
  222. Szabó János, Inft., k.u. LIR 20, *(?) Völgyifalu, Zala, +26.02.1915
  223. Szilágyi Lajos, Lst.Inft., k.u. LIR 20, *1894 Sümeg, Zala, +19.03.1915
  224. Tánczos Josef, Lst.Inft., k.u.k. IR 48, *1894 Borsfa, Zala, +20.03.1915
  225. Tandler Emil, Zgsf. Tit. Fldw., k.u.k. IR 94, *1880, Dubi/Eichenwald, Teplice, +7/8.03.1915
  226. Tarank Matthias, Lst.Inft., k.u.k. IR 67, *1894 Lúčka/Szepesrét, Spišská župa/Szepes, +9.03.1915
  227. Tasler Josef, Fldw., k.u.k. IR 48, *(?) Nagykapornak, Zala, +20.03.1915
  228. Tauschek Josef, Inft. k.u.k. IR 11, *(?) 1892, Dopoldovice, Klatovy, + 26.02.1915
  229. Tatarko Jan, Inft., k.u.k. IR 67, *(?) Lúčka/Szepesrét, Spišská župa/Szepes, +7.03.1915
  230. Teorian Georg, Res.Jg., k.u.k. FJB 28, *1884, Arad, +5.03.1915
  231. Thorwart Johann, StbFldw, k.u.k. IR 42, *1878, Rumburk, + 8.03.1915
  232. Tomaškó Michal, Kan., k.u.k. FKR 27, *1891 Ždaňa/Hernádzsadány, Košice, +20.03.1915
  233. Torma Lajos, Inft., k.u. LIR 20, *1893 Felsőrákáz, Veszprém, +5.03.1915
  234. Török András, Res.Inft., k.u. LIR 20, *1886 Monostorapáti, Zala, +26.01.1915
  235. Tschakert Emil, Inft., k.u.k. IR 94, * 1893, Manich, Česka Lipa, + 7.03.1915
  236. Tschöpe Josef, Kdt idR., k.u.k. IR 94, *(?), + luty 1915
  237. Tureček Wenzel, Inft., k.u.k. IR 11, *1894, Čejkov, Sušice, +26.02.1915
  238. Ulbrich Albrecht, Inft., k.u.k. IR 42, *(?), + 5-15.03.1915
  239. Ulbrich Johann, Res.Korp., k.u.k. IR 42, *1886, Warnsdorf, + 9.02.1915
  240. Valenta Josef, Inft. k.u.k. IR 11, * 1890, Visin, Blatna, + 27/28.03.1915
  241. Vaspöri Ferenc, ERInft., k.u.k. IR 48, *1883 Vaspör, Zala, +20.03.1915
  242. Vég Imre, Lst. Inft., k.u. LIR 21, *1894 Kutfej, Zala, +19.03.1915
  243. Vetter Josef, Inft. k.u.k. IR 42, *1894, Krasna Lipa, Rumburk, + 9.02.1915
  244. Vlasek Wenzel, Inft., k.u.k. IR 11, *1893, Plametic, Pisek, +26.02.1915
  245. Voldřich Wenzel, Inft. k.u.k. IR 11, *1892,  Vrbice, Strakonice, 27.02.1915
  246. Vysoky Anton, Inft. k.u.k. IR 42, *(?), +15.02.1915
  247. Walter Oskar, Zgsf. k.u.k. IR 42, *1889, Studanka/Schönborn, Liberec, + 8.03.1915
  248. Winkler Karl, Inft., k.u.k. IR 42, *1887 Auaben, Usti n/Labou, + 5.03.1915
  249. Wollech Leopold, Res. Gefr., k.u.k. IR 74, *1889 Mnichov, Vrchlabi, + 12.05.1915
  250. Wünsch Gustav, Inft., k.u.k. IR 94, *1884 Ružodol, Liberec, + 2.03.1915
  251. Zajec Péter, Res.Inft., k.u. LIR 20, *1884 Drávavásárhely, Zala, +26.02.1915
  252. Zimmermann Emil, Inft. k.u.k. IR 42, * 1883, Skalice, Litomerice, + 28.02.1915
  253. Zrno Karel, Inft., k.u.k. IR 11, *1894, Zahorcički, Blatna, + 26/27.02.1915
4195