Przejdź do treści
Fundacja Przywróćmy Pamięć
Przejdź do stopki

Koellner Zbigniew Henryk, mjr WP

Treść


Mjr. Zbigniew Henryk Koellner, dowódca 53 Batalionu Wartowniczego w Grupie „Stalowa Wola” ppłk Trzebuni w kampanii wrześniowej w 1939

Urodził się 11 lipca 1892 r. w arystokratycznej rodzinie austriackiej na terenie Galicji w Brodach. Uczestnik walk o niepodległość Polski w 1918-1921, Piłsudczyk, przyjaciel mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Uczestnik III Powstania Śląskiego. Odznaczony czterokrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Niepodległości, Złotym Krzyżem Zasługi. Jego żona Eugenia była uczestniczką II i III Powstania Śląskiego.

W czasie kampanii wrześniowej w 1939 roku oficer Wojska Polskiego. Bracia Zbigniewa byli wysokimi urzędnika III Rzeczy, zwolennikami Adolfa Hitlera. On do końca pozostał Polakiem. Aresztowany, osadzony w KL Auschwitz pod numerem 9333, rozstrzelany 11 października 1943 r. pod „Ścianą Straceń”, po 2,5 letnim okresie pobytu w obozie koncentracyjnym za przynależność do konspiracji wojskowej, której założycielem był rtm. Witold Pilecki.

Żona Eugenia więziona w KL Ravensbrück dożyła wyzwolenia w 1945 r. Po powrocie do Polski fałszywie oskarżona o szpiegostwo na rzecz gen. Andersa, aresztowana i osadzona w więzieniu UB.

Korzystałem z opracowania dr Adama Cyry, Kustosza Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu


28124