Przejdź do treści
Fundacja Przywróćmy Pamięć
Przejdź do stopki

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: 2014

Treść


Z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Bazylice Konkatedralnej p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli prezentowana jest wystawa w dniach od 01.03. do 24.03.2013 r., zorganizowana przez Fundację "Przywróćmy Pamięć", a nad którą patronat objął Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Rzeszowie.

Wystawa ma na celu przybliżenie prac poszukiwawczych szczątków i identyfikacji bohaterów zamordowanych i pochowanych w bezimiennych mogiłach na warszawskich Powązkach w kwaterze "ł". Prace te są prowadzone od 2 lat, dotychczas wydobyto szczątki ok. 200 osób, z czego na wystawie są prezentowane postacie 16 Niezłomnych, którym udało się przywrócić nazwiska po latach próby ich wymazania z pamięci narodu.

2 marca, w niedzielę odbyła się uroczysta Msza św w Bazylice Konkatedralnej w intencji Ojczyzny, a po niej Marsz Pamięci ulicami miasta na Cmentarz Komunalny, gdzie odbyła sią dalsza część uroczystości ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych z udziałem Wojska Polskiego, kombatantów, grupy rekonstrukcyjnej z Przemyśla. W Marszu wzieło udział ok. 800 osób.

Na cmentarzu przy Mazoleum została wciągnięta Flaga Narodowa, odśpiewano Hymn Państwowy. Nastepnie nastąpiły przemówienia zaproszonych gości. Modlitwa poprowadzona przez kapelana ks. mjr Krzysztofiaka oraz apel poległych i salwa honorowa przygotowana przez żołnierzy Wojska Polskiego z niżańskiej jednostki wojskowej. Uroczystości zakończono złożeniem wieńców oraz zapaleniem zniczy.

Organizatorami Marszu Pamięci byli: Jednostka Strzelecka 2027 w Stalowej Woli, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K, Stowarzyszanie Sokół, Stowarzyszanie Sztafeta Pokoleń, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Stalowa Wola, Fundacja Przywróćmy Pamięć

Patronat Honorowy: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Związek Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Prezydent Miasta Stalowa Wola, który ponadto udzielił wsparcie finansowe dla organizacji uroczystości.

W dniu 2 marca, miała też miejsce kwesta na rzecz prac poszukiwawczych mających na celu ekshumację i identyfikację zamordowanych żołnierzy Niezłomnych i pochowanych w bezimiennych mogiłach. Zebrana kwota to: 692,80 zł. Pieniądze zostały przekazane na konto Fundacji "Niezłomni" zajmującej się ogólnopolską kwestą.


28124