Przejdź do treści
Fundacja Przywróćmy Pamięć
Przejdź do stopki

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Treść


W tym roku w Stalowej Woli uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które przypadają na 1 marca rozpoczęły się już w niedzielę 28 lutego. Tego dnia od godz. 11.00 w Parku Miejskim im. kpt. Pilata, była prowadzona na rzecz ogólnopolskiej kwesty Fundacji Niezłomni, na ekshumację i identyfikację Żołnierzy niezłomnych. Ponadto mieszkańcy mogli zobaczyć jak wyglądał obóz partyzancki, a w nim m.in. czyszczenie broni,  obsługa broni, pokaz musztry konnej wspólne ognisko z mieszkańcami  przy, którym nie zabrakło partyzanckich pieśni. O godz. 14.30 miała miejsce inscenizacja bitwy partyzanckiej pt. Obława, na którą składał się atak żołnierzy sowieckich na obóz żołnierzy II konspiracji, w której brali udział również członkowie Fundacji Przywróćmy Pamięć.

Po zakończeniu inscenizacji bitwy partyzanckiej, obchody w mieście przeniosły się w rejonie Urzędu Celnego, gdzie o godz. 19.44 miał miejsce kolejny punkt, bieg Wilczym Tropem na dwóch dystansach: 1963 m oraz 5000 m.

We wtorek 1 marca miała Msza św. w kościele p.w. Św. Trójcy z udziałem władz Miasta oraz parlamentarzystów. Po  Mszy św. nastąpiło złożenie kwiatów na miejscowym Cmentarzu Komunalnym przy Mauzoleum. Następnie rozpoczął się III Stalowowolski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych z udziałem Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych, organizacji oraz mieszkańców, który udał się na Plac Marszałka J. Piłsudskiego gdzie kontynuowano uroczystości. Tutaj miał miejsce m.in. Apel Pamięci poprowadzony przez żołnierzy z jednostki wojskowej w Nisku, Salwa Honorowa, a także przemówienia władz Miasta skierowane do obecnych na Placu. Po tej części uroczystości nastąpił koncert patriotyczny zespołu Fever. Tego dnia miało też miejsce otwarcie wystawy przygotowanej przez Fundację „Przywróćmy Pamięć” dotyczącej IV Zarządu Organizacji Wolność i Niezawisłość.

2 marca w Bibliotece Międzyuczelnianej miała miejsce projekcja filmu pt: „Dzieci kwatery Ł” reż. Arkadiusza Gołębiewskiego przygotowana przez GRH im. Wojciecha Lisa ps. „Mściciel” z Mielca.

W sobotę 5 marca uczestniczyliśmy w premierze filmu „Historia Roja” w MDK w Stalowej Woli. Po filmie miało miejsce spotkanie z pracownikiem IPN oddział Rzeszów.

W niedzielę 6 marca uczestniczyliśmy w Mszy św. w rycie rzymskim za Ojczyznę w sandomierskiej katedrze.

28124