Przejdź do treści
Fundacja Przywróćmy Pamięć
Przejdź do stopki

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2015

Treść


Z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Bazylice Konkatedralnej p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli prezentowana była wystawa w dniach 27.02 - 13.03.2015 r, "Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku". Organizatorem była Fundacja „Przywróćmy Pamięć”. Patronat honorowy objął Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Podkarpacki.

1 marca, w niedzielę odbyła się uroczysta Msza św w Bazylice Konkatedralnej w intencji Ojczyzny, a po niej Marsz Pamięci ulicami miasta na Cmentarz Parafialny w Rozwadowie, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości ku czci i pamięci Żołnierzy Niezłomnych z udziałem Wojska Polskiego, kombatantów, Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, grup rekonstrukcyjnych, Strzelca, Harcerzy oraz mieszkańców. W Marszu wzięło udział ok. 800 osób. Fundacja była współorganizatorem tej uroczystości.
Przy pomocy Harcerzy z ZHR ze Stalowej Woli i Stowarzyszenia Poszukiwaczy "Ocalić od zapomnienia" zorganizowalismy kwestę na terenie miasta w ramach ogólnopolskiej akcji Fundacji Niezłomni na cel poszukiwania i identyfikacji Żołnierzy Niezłomnych.

W późniejszych godzinach braliśmy udział w dalszych częściach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które miały miejsce na Placu Piłsudskiego przed MDK.

17.15 – 19.00 Cykl spotkań „Dotknąć historii”, plac przed MDK

• prelekcja dr Mateusza Krzysztofińskiego (IPN Odział Rzeszów) pt., „Podziemie niepodległościowe na Rzeszowszczyźnie po 1944 r.”
• projekcja filmu zrealizowanego przez Podkarpackie Stowarzyszenie Poszukiwaczy „Ocalić od zapomnienia”: „Wspomnienia kombatantów”
• promocja książki Dionizego Garbacza: „Czas Wyklętych”

Ognisko partyzanckie

• udział grup rekonstrukcyjnych
• kuchnia polowa
• pieśni patriotyczne w wykonaniu Piotra Ruta

19.00 Koncert Tadeusza Polkowskiego „Tadka” (scena przed MDK)
28124