List Otwarty do Konferencji Episkopatu Polski
Treść
Fundacja "Przywróćmy Pamięć" Stalowa Wola 18.02.2021 r.
al. Jana Pawła II 26b/34
37-450 Stalowa Wola
KRS: 0000474430
Regon: 181018442
NIP: 865-25-59-312
Jego Ekscelencja
Najdostojniejszy Ksiądz Arcybiskup
Stanisław Gądecki
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Ekscelencjo. Księże Arcybiskupie
Fundacja Przywróćmy Pamięć od 2013 roku powadzi działalność w Stalowej Woli. Naszym głównym celem jest opieka i renowacja zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym Matki Bożej Szkaplerznej w Rozwadowie. Od dziesięciu już lat prowadzimy zbiórki publiczne na ratowanie niszczejących grobów. Przez ten okres udało nam się wyremontować 19 zabytkowych nagrobków z XIX i początku XX wieku (w tym księży pracujących w rozwadowskiej farze, powstańców styczniowych ks. Jana Leszczyńskiego- powstańca styczniowego i ks. Bernarda Birkenmajera emisariusza powstania styczniowego), a wykonane prace konserwatorskie opiewają na kwotę ok. 200 tys. złotych. Wszystko to udało się wykonać dzięki hojności darczyńców i wsparciu Gminy Stalowa Wola, a bez obciążania finansowego parafii.
Od 2019 roku decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Fundacja jest też Opiekunem Miejsca Pamięci Narodowej Cmentarza Wojennego 1914-18 i 1939-45 przylegającego do cmentarza parafialnego, a dziś (od 1998) znajdującego się w obrębie działki cmentarza parafialnego. Stan cmentarza wojennego nie umknął uwadze Najwyższej Izby Kontroli, która swoje krytyczne uwagi zawarła w sporządzonym przez siebie raporcie. Dbałość o stan cmentarza wynika nie tylko z ustawy krajowej czy z umów międzynarodowych, które obowiązują Państwo Polskie, Instrukcji Komisji Episkopatu do Spraw Sztuki Kościelnej z 1987 r.: Ochrona Cmentarzy , ale to też zwykły, ludzki odruch. Na tym cmentarzu pochowano przeszło 1000 żołnierzy wielu narodowości, w tym wielu Polaków. Dzięki współpracy z historykami
z polski i zagranicy znamy personalia prawie 800 z nich. Współpracujemy również z innymi stowarzyszeniami zajmującymi się opieką nad nekropoliami wojennymi, informowaliśmy
o naszej działalności Konsul Generalną Węgier i Konsula Honorowego Austrii.
Współpracujemy i prowadzimy korespondencję w celach badawczych z Włochami
i Austriakami, a także z kolegami z Czech. Podczas ich wizyt niezręcznie jest nam oprowadzać ich po tak zaniedbanym miejscu. Dzięki publikacji naszych badań co raz częściej zgłaszają się do nas rodziny z polski i zagranicy, których pradziadkowie lub krewni spoczywają na rozwadowskiej wojennej nekropolii z prośbą o wskazanie mogiły lub zapalenie znicza. Badanie cały czas trwają, ofiary wojenny czekają na swoje godne upamiętnienie, czy wręcz na podjęcie szczątków, o czym poinformowany był Urząd Wojewódzki, Delegatura Konserwatora Zabytków w Tarnobrzegu, a także Instytut Pamięci Narodowej. Wynagrodzeniem za naszą działalność jest satysfakcja, że rodziny odnajdują swoich przodków po ponad stu latach.
W 2019 roku Gmina Stalowa Wola przeznaczyła na odtworzenie cmentarza wojennego znaczną kwotę, a wymagana zgoda na tę inwestycję była pozytywnie rozpatrzona przez ks. Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza.
Niestety, ks. proboszcz Jan Folcik, który jest proboszczem parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli Rozwadowie i administratorem cmentarza, do dziś nie wraził zgody na prowadzenie prac. Swoim nieuzasadnionym postępowaniem blokuje prace renowacyjne. Co jest naszym zdaniem sprzeczne
z postanowieniami w/w instrukcji Episkopatu z 1987 r. jak i Prawem Rzeczypospolitej Polski.
Udało nam się przekonać Prezydenta miasta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego do przesunięcia pieniędzy na rok 2020 r. Korzystając z przychylności Prezydenta można wyremontować ten cmentarz bez obciążenia parafii.
W związku z zaistniałą sytuacją przeprowadziliśmy rozmowę z ks. Kanclerzem
w Sandomierzu, a z otrzymanej korespondencji (w załączniku) wynika, że ks. Biskup nie może przekonać ks. Proboszcza do zgody na odtworzenie cmentarza wojennego.
Stanem cmentarza zainteresowane są też odpowiednie organa państwowe, jednak list Wojewody Podkarpackiego, Pani Ewy Leniart (w załączniku) pozostaje bez odpowiedzi.
Dlatego zwracamy się do Ekscelencji o interwencję w tej sprawie, a która trwa już prawie dwa lat, tak aby odtworzenie cmentarza wojennego stało się godnym upamiętnieniem Ofiar wielkiej wojny, i stało się przyczynkiem do uczynków miłosierdzia względem Nich. A cmentarz stał się miejscem pamięci, pojednania, modlitwy oraz służył utrwalaniu pamięci i tożsamości narodowej.
Proszę przyjąć zapewnienie najgłębszej czci.
Witold Adamski
Fundacja Przywróćmy Pamięć
Otrzymują:
Konsul Austrii
Konsul Węgier
Wojewoda Podkarpacki
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Prezydent Miasta Stalowej Woli
Biskup Sandomierski
Prymas Polski