Przejdź do treści
Fundacja Przywróćmy Pamięć
Przejdź do stopki

Dla bohaterów Powstania Warszawskiego

Dla bohaterów Powstania Warszawskiego

Treść


Rzeszów, podobnie jak jedenaście innych oddziałów regionalnych IPN, zaprezentuje wystawę pt. „Polska Walcząca”. Ekspozycja ma charakter ogólnopolski i na 15 panelach przygotowanych przez centrale IPN przedstawia losy powstańców. Każdy z oddziałów IPN został jednak zobowiązany do stworzenia części regionalnej wystawy, gdzie obok części zasadniczej prezentowane będą lokalne akcenty związane z Powstaniem Warszawskim i Polskim Państwem Podziemnym.

Jakub Izdebski, kierownik Referatu Edukacji Historycznej rzeszowskiego oddziału IPN, powiedział NaszemuDziennikowi.pl, że w przypadku Rzeszowa jest to 11 paneli, które mają oglądającym nie tyle przedstawić całą wiedzę, ile zainteresować historią, zasygnalizować temat i zachęcić do wgłębienia się w tę problematykę. – Cała wystawa opowiada o Polskim Państwie Podziemnym i Polsce Walczącej od Powstania Warszawskiego aż do represji stalinowskich w latach 1944-1945. Przygotowując tę część regionalną, chcieliśmy wskazać, że wydarzenia dotyczące Polskiego Państwa Podziemnego miały też swój wymiar regionalny. Staraliśmy się przedstawić temat Powstania Warszawskiego i walki podziemnej w taki sposób, aby był on ciekawy w odbiorze także dla mieszkańców Podkarpacia. Stąd na panelach można zobaczyć m.in. struktury Polskiego Państwa Podziemnego w regionie, walki konspiracyjne głównie wywiadu i kontrwywiadu – mówi Jakub Izdebski.

Można się np. zapoznać z działalnością wywiadowczą na terenie hitlerowskiego poligonu doświadczalnego w miejscowości Blizna k. Dębicy, gdzie Niemcy prowadzili próby z bronią V-1 i V-2. Jest także panel poświęcony podziemnemu sądownictwu, które istniało na terenie podokręgu rzeszowskiego AK, gdzie na podstawie wyroków karano zdrajców łącznie z karą śmierci. Kolejny panel regionalny poświęcony jest tajnemu szkolnictwu. – Można będzie zobaczyć m.in. zdjęcie z kompletów tajnego nauczania, wzór świadectwa dojrzałości, a nawet pytania egzaminacyjne na poziomie Małej Matury – dodaje Jakub Izdebski.

Jest także panel poświęcony 70. rocznicy Akcji „Burza″ przeprowadzonej na terenie trzech Obwodów rzeszowskiego Inspektoratu Rejonowego AK, okupionej ofiarą życia ponad 170 żołnierzy i oficerów AK. Rzeszowski IPN przygotował również panel poświęcony pomocy Powstaniu Warszawskiemu organizowanej na terenie dzisiejszego Podkarpacia. – Prezentujemy m.in. mapę trasy marszu III Batalionu 26. Pułku Piechoty AK, który wyruszył na pomoc Powstaniu Warszawskiemu. Niestety, zawrócony przez Sowietów nie dotarł do Warszawy – wyjaśnia historyk IPN. Wystawa, której towarzyszyć będzie wykład Mirosława Surdeja „Próby udzielenia pomocy Powstaniu Warszawskiemu przez żołnierzy Podokręgu Rzeszowskiego oraz Okręgu Lwowskiego AK”, zostanie otwarta jutro o godz. 11.00 w siedzibie rzeszowskiego oddziału IPN. Wystawa w wersji polsko-angielskiej będzie eksponowana na ogrodzeniu rzeszowskiego oddziału IPN przy ul. Słowackiego 18 do 29 sierpnia.

Innym akcentem wpisującym się w rzeszowskie obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego oraz 70. rocznicy Akcji „Burza” będzie koncert zespołu Maleo Reggae Rockers pt. „Panny Wyklęte”, opowiadający o tragicznych powojennych doświadczeniach kobiet związanych z podziemiem niepodległościowym. Koncert z udziałem m.in. Haliny Mlynkovej, Kasi Kowalskiej, Pauliny Przybysz, Mariki, Lilu, Mony odbędzie się 2 sierpnia o godz. 20.00 w rzeszowskim Klubie „Pod Palmą” (ul. Cicha 4A). Organizatorami są rzeszowski Oddział IPN, Fundacja Niepodległości, Światowy Związek Żołnierzy AK Oddział w Rzeszowie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Mariusz Kamieniecki
Nasz Dziennik

43572