Dla bohaterów Powstania Warszawskiego
Treść
Rzeszów, podobnie jak jedenaście innych oddziałów regionalnych IPN, zaprezentuje wystawę pt. „Polska Walcząca”. Ekspozycja ma charakter ogólnopolski i na 15 panelach przygotowanych przez centrale IPN przedstawia losy powstańców. Każdy z oddziałów IPN został jednak zobowiązany do stworzenia części regionalnej wystawy, gdzie obok części zasadniczej prezentowane będą lokalne akcenty związane z Powstaniem Warszawskim i Polskim Państwem Podziemnym.
Jakub Izdebski, kierownik Referatu Edukacji Historycznej rzeszowskiego oddziału IPN, powiedział NaszemuDziennikowi.pl, że w przypadku Rzeszowa jest to 11 paneli, które mają oglądającym nie tyle przedstawić całą wiedzę, ile zainteresować historią, zasygnalizować temat i zachęcić do wgłębienia się w tę problematykę. – Cała wystawa opowiada o Polskim Państwie Podziemnym i Polsce Walczącej od Powstania Warszawskiego aż do represji stalinowskich w latach 1944-1945. Przygotowując tę część regionalną, chcieliśmy wskazać, że wydarzenia dotyczące Polskiego Państwa Podziemnego miały też swój wymiar regionalny. Staraliśmy się przedstawić temat Powstania Warszawskiego i walki podziemnej w taki sposób, aby był on ciekawy w odbiorze także dla mieszkańców Podkarpacia. Stąd na panelach można zobaczyć m.in. struktury Polskiego Państwa Podziemnego w regionie, walki konspiracyjne głównie wywiadu i kontrwywiadu – mówi Jakub Izdebski.
Można się np. zapoznać z działalnością wywiadowczą na terenie hitlerowskiego poligonu doświadczalnego w miejscowości Blizna k. Dębicy, gdzie Niemcy prowadzili próby z bronią V-1 i V-2. Jest także panel poświęcony podziemnemu sądownictwu, które istniało na terenie podokręgu rzeszowskiego AK, gdzie na podstawie wyroków karano zdrajców łącznie z karą śmierci. Kolejny panel regionalny poświęcony jest tajnemu szkolnictwu. – Można będzie zobaczyć m.in. zdjęcie z kompletów tajnego nauczania, wzór świadectwa dojrzałości, a nawet pytania egzaminacyjne na poziomie Małej Matury – dodaje Jakub Izdebski.
Jest także panel poświęcony 70. rocznicy Akcji „Burza″ przeprowadzonej na terenie trzech Obwodów rzeszowskiego Inspektoratu Rejonowego AK, okupionej ofiarą życia ponad 170 żołnierzy i oficerów AK. Rzeszowski IPN przygotował również panel poświęcony pomocy Powstaniu Warszawskiemu organizowanej na terenie dzisiejszego Podkarpacia. – Prezentujemy m.in. mapę trasy marszu III Batalionu 26. Pułku Piechoty AK, który wyruszył na pomoc Powstaniu Warszawskiemu. Niestety, zawrócony przez Sowietów nie dotarł do Warszawy – wyjaśnia historyk IPN. Wystawa, której towarzyszyć będzie wykład Mirosława Surdeja „Próby udzielenia pomocy Powstaniu Warszawskiemu przez żołnierzy Podokręgu Rzeszowskiego oraz Okręgu Lwowskiego AK”, zostanie otwarta jutro o godz. 11.00 w siedzibie rzeszowskiego oddziału IPN. Wystawa w wersji polsko-angielskiej będzie eksponowana na ogrodzeniu rzeszowskiego oddziału IPN przy ul. Słowackiego 18 do 29 sierpnia.
Innym akcentem wpisującym się w rzeszowskie obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego oraz 70. rocznicy Akcji „Burza” będzie koncert zespołu Maleo Reggae Rockers pt. „Panny Wyklęte”, opowiadający o tragicznych powojennych doświadczeniach kobiet związanych z podziemiem niepodległościowym. Koncert z udziałem m.in. Haliny Mlynkovej, Kasi Kowalskiej, Pauliny Przybysz, Mariki, Lilu, Mony odbędzie się 2 sierpnia o godz. 20.00 w rzeszowskim Klubie „Pod Palmą” (ul. Cicha 4A). Organizatorami są rzeszowski Oddział IPN, Fundacja Niepodległości, Światowy Związek Żołnierzy AK Oddział w Rzeszowie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.