Przejdź do treści
Fundacja Przywróćmy Pamięć
Przejdź do stopki

112 profili z Łączki

112 profili z Łączki

Treść


– Z DNA wyizolowanego ze szczątków 194 osób dotąd ekshumowanych na powązkowskiej Łączce uzyskano 112 indywidualnych profili genetycznych – informuje rzecznik IPN Andrzej Arseniuk.

Prowadzący badania genetyk z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego dr Andrzej Ossowski zaznacza, że przebadanych jest więcej próbek, ok. 160. Natomiast liczba 112 dotyczy osób, których profil genetyczny nadaje się do dalszych badań porównawczych.

– One są wielokrotnie badane, jak już ustalimy profil genetyczny, to one są 20-30-krotnie badane. Aby mieć całkowitą pewność, badamy z dwóch rodzajów materiałów, z zębów i kości – podkreśla. Genetycy mają jednak problemy z kilkudziesięcioma próbkami. Arseniuk wskazuje, że jest to spowodowane „wysokim stopniem degradacji materiału genetycznego, dlatego też podjęto próby wyizolowania DNA z kolejnych pobranych podczas ekshumacji próbek”.

30-40 próbek jest bardzo trudnych – przyznaje Ossowski. – Te próbki, z których nie udało się uzyskać profilu, który by nas zadowalał, w tej chwili są na powrót badane, mamy robota do izolacji DNA – dodaje genetyk, zaznaczając, że w badaniach nie ma żadnego przestoju, trwają na bieżąco.

Zwieńczeniem badań jest porównywanie uzyskanych profili z materiałem pobranym od żyjących członków rodzin.

– Gdy mamy profile, które nadają się do badań porównawczych, to na ich podstawie typujemy, a jak mamy osobę wytypowaną, to muszą być kolejne badania potwierdzające, dlatego jest to dosyć czasochłonne – mówi Ossowski.

Tu z kolei pojawia się inny problem – brak próbek porównawczych. Mimo powstania bazy genetycznej i wielu apeli nadal nie udało się zgromadzić próbek odnośnie do wszystkich ofiar powązkowskiej Łączki.

– Nie mamy pełnego materiału, mamy ok. 100 osób do porównania, w części od bardzo dalekich krewnych. Taki materiał do pierwszego typowania nie bardzo się nadaje, cały czas szukamy materiału porównawczego – podkreśla Ossowski. – Gdy nie będziemy mieli materiału porównawczego, staniemy przed problemem zatrzymania identyfikacji – obawia się badacz.

Arseniuk apeluje o zgłaszanie się krewnych bliskich osób straconych w więzieniu mokotowskim w Warszawie. – Ich wykaz znajduje się na stronie: poszukiwania.ipn.gov.pl – mówi rzecznik Instytutu.

IPN informuje, że właśnie pow- stała Rada Projektu Poszukiwań Miejsc Pochówku i Identyfikacji Ofiar Totalitaryzmów. Skupia przedstawicieli Instytutu, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, PUM i resortu sprawiedliwości. Ma ustalać „priorytetowe kierunki działania” prac poszukiwawczych i identyfikacyjnych. – Członkowie Rady będą określać daty uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar oraz koordynować działania związane z przekazywaniem opinii publicznej informacji o realizacji projektu, w tym o poniesionych nakładach finansowych – wyjaśnia Arseniuk.

Nadal nie ustalono szczegółów III etapu ekshumacji na Łączce. Jak informuje Arseniuk, trwają jeszcze rozmowy „z władzami miasta stołecznego Warszawy i województwa mazowieckiego w sprawie trzeciego etapu prac na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie oraz budowy Panteonu Narodowego”. – Ministerstwo Sprawiedliwości zadeklarowało wsparcie m.in. w postaci dodatkowych ekspertyz prawnych – zaznacza.

Zenon Baranowski
Nasz Dziennik

43581