5 marca 1940: Początek Zbrodni Katyńskiej
Treść
Propozycję Berii zaakceptowało sowieckie politbiuro WKP(b) - własnymi podpisami, poza Stalinem także: Woroszyłow, Mołotow, Mikojan, Kalinin i Kaganowicz. Na mocy tej decyzji NKWD wiosną 1940 roku wymordowało około 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej.
Większość polskich jeńców-oficerów przebywała w trzech obozach specjalnych NKWD: Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Pozostali, głównie w więzieniach NKWD w Kijowie i w Mińsku.
3 kwietnia z Kozielska wywieziona została pierwsza grupa jeńców, w kolejnych dniach odjeżdżały kolejne transporty. Trafiały do ośrodka wypoczynkowego NKWD koło Katynia. W pobliskim lesie jeńcy byli mordowani strzałem w tył głowy.
Adam Solski, major piechoty Wojska Polskiego, pisał w pamiętniku, który został odnaleziony podczas ekshumacji w 1943 roku:
„8.04. Godzina 3.30. Wyjazd ze stacji Kozielsk na zachód. Godzina 9.45 - na stacji Jelnia. 9. 04. Paręnaście minut przed piątą rano - pobudka w więziennych wagonach i przygotowanie się do wychodzenia. Gdzieś mamy jechać samoch[odem]. I co dalej? 9. 04. Piąta rano. Od świtu dzień rozpoczął się szczególnie. . Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!). Przywieziono [nas] gdzieś do lasu, coś w rodzaju letniska. Tu szczegółowa rewizja. Zabrano [mi] zegarek, na którym była godzina 6.30 (8.30). Pytano mnie o obrączkę, którą […]. Zabrano ruble, pas główny, scyzoryk..”
Tu pamiętnik się urywa.
Dokładnie trzynaście lat później, 5 marca 1953 roku umarł Józef Stalin - człowiek odpowiedzialny za tę zbrodnie i wiele innych, za prześladowania i śmierć milionów ludzi.
IPN.gov.pl