jesteś na: Strona głównaCmentarze Wojenne w RegionieWola Michowa (Biszczady) cmentarz wojenny


Cmentarz wojenny w Wola Michowej, Bieszczady, woj. podkarpackie

 

Wielokrotnie w poprzednich postach informowałem, że prowadzę obecnie badania dotyczące cmentarzy wojennych w Bieszczadach. Wszak to między przełęczami Łupkowską i Użocką rozegrały się najkrwawsze walki zimowej Bitwy Karpackiej, nie mającej sobie równej w dziejach wojen, jako że  jej wielomiesięczne zmagania toczyły się w trudnym górskim terenie. Dla tych spośród Was, którzy wiernie śledzą nasze działania, winien jestem pokazanie, co mnie tak zaabsorbowało i jakie mogą być tego wyniki.

Wybrałem jeden z opracowanych już obiektów – cmentarz wojenny w Woli Michowej, znajdujący się w gminie Komańcza w województwie podkarpackim. Złożyło się na to kilka powodów: przede wszystkim w tej okolicy działa parę osób zaangażowanych w utrzymanie pamięci poległych Wielkiej Wojny, po drugie gmina w ubiegłym roku oczyściła i oznakowała teren cmentarza, na którym stanął monumentalny krzyż. Na 1 listopada 2020 r. zorganizowano nawet  złożenie wieńca. Obiekt ten jest łatwo dostępny z drogi wojewódzkiej DW897, prowadzi do niego droga z płyt betonowych.

Widząc takie zaangażowanie, nasz niewielki zespół (ja, Radim Kapavik i Roman Frodyma) postanowił opracować historię tutejszych cmentarzy wojennych, a przede wszystkim listę poległych i zmarłych tu żołnierzy. Wynik tej pracy zaprezentowaliśmy władzom gminy, wraz z propozycją by na cmentarzu umieścić ustalone przez nas dane poległych. Jak na razie oficjalnej reakcji na nasze wystąpienie brak, póki co skończyło się na jednym  telefonie do mnie, co niczego właściwie w tej sprawie nie przesądziło  (zawsze wtedy zadaję sobie pytanie: skąd my to już znamy?!?).

Ale w końcu w dzisiejszych czasach jedynym pewnym i chyba najlepszym miejscem upamiętnienia poległych żołnierzy Wielkiej Wojny jest internet, toteż podjąłem decyzję by wyniki naszych badań właśnie w taki sposób udostępnić wszystkim zainteresowanym.

Cmentarze wojenne w Woli Michowej powstały  w początkach 1915 roku, na co najmniej 3 parcelach:

- 760 m2 należącej do grekokatolickiego biskupstwa przemyskiego. Tu pochowano 167 poległych w 127 mogiłach, z czego 117 żołnierzy austro-węgierskich i 50 żołnierzy rosyjskich. Oznaczono go nr I. Tu przede wszystkim  znalazły się pochówki żołnierzy zmarłych z ran i chorób w rozlokowanych w Woli Michowej szpitalach. W lutym – marcu 1915 r. rozwinięto tu m.in. Inft.Div.San.Anst. 29 i 34 (czyli dywizyjne szpitale polowe nr  29 i 34).

- 488 m2 należącej do Stefana Krebzdaka. Tu pochowano 149 poległych w 27 mogiłach, z czego 96 żołnierzy austro-węgierskich i 53 żołnierzy rosyjskich. Oznaczono go nr II.

Ponadto prowizoryczny cmentarz poległych w walce urządzono pod szczytem Krąglicy (943 m npm), na parceli stanowiącej grunt gminny z udziałami mieszkańców Woli Michowej. Tu pochowano 49 poległych w 14 mogiłach masowych, z czego 29 żołnierzy austro-węgierskich i 20 żołnierzy rosyjskich. Oznaczono go nr III.

Cmentarz nr I stał się  miejscem pochówków, głównie żołnierzy rannych i chorych ewakuowanych podczas walk na północ od Woli Michowej, toczonych od początku lutego do kwietnia 1915 r. Warto tu zwrócić uwagę, że Wola Michowa i przyległe do niej tereny były jedynym skrawkiem Bieszczadów jaki nieprzerwanie pozostawał w rękach armii austro-węgierskiej podczas Bitwy Karpackiej. Rejon ten miał wielkie znaczenie dla podejmowanych od końca stycznia do połowy marca 1915 r. prób przyjścia z odsieczą oblężonej Twierdzy Przemyśl.

Cmentarz nr II był miejscem pochówku poległych w okolicy i stopniowo ekshumowanych od jesieni 1915. Osoby wyznania mojżeszowego chowano pierwotnie przy synagodze, potem przenosząc na kirkut.

Istnieją też relacje o miejscach pochówków w pobliżu miejsc załadunku rannych do kolejki wąskotorowej, którą ewakuowano rannych do Cisnej, skąd transportowano ich dalej na Węgry. Brak jest dokumentów mówiących o przebiegu akcji komasacyjnej zarządzonej przez Wojewodę Lwowskiego w latach 1925-1932, można jednak przyjąć, że komasacją objęto przede wszystkim właśnie tego rodzaju miejsca.

Tomasz Nowakowski, płk SG w rez.

Lista poległych w  Woli Michowej i najbliższej okolicy

Cześć wymienionych niżej żołnierzy pochowano pierwotnie w innych miejscach niż obok dawnego cmentarza parafii grekokatolickiej. Opracowana na podstawie kwerend  Tomasza Nowakowskiego, płk SG w rez., Radima Kapavika i Romana Frodymy.

Alscher Ernst, Gefr. k.u.k. IR 42, *(?) Krasna Lipa, Šluknov, + 28.02.1915
Antusch Antonin, Res.Inft. k.u.k. IR 94, *1888 Schwaran, Liberec, +26.02.1915
Aschenberner Jiři, Inft. k.u.k. IR 11, *1881 Grün u Klatovy, + 27.02.1915
Bális Sándor, Res.Inft., k.u.k. IR 48., *1887 Gyűrűs, Zala, +20.03.1915
Bandor Simon, ERJg., k.u.k. FJB 28, *1883, +3.03.1915
Beczik István, Res.Inft., k.u. LIR 20, *1883 Orosztony, Zala, +26.02.1915
Bedő Lajos, Res.Inft., k.u. LIR 20, *1886 Resznek, Zala, +26.02.1915
Bellovics Elek, Inft., k.u. LIR 20, *1892 Buzás, Zala, +21.03.1915
Beranek Karl, Res.Korp., k.u.k. IR 28, *1891 Kladno, + 27.02.1915 
Blachi Andreas, Inft., k.u.k. IR 67, *1884 Szichric, Liptovsky Mikulas, + 7/9.03.1915
Bogdán Ferenc, Lst.Inft., k.u. LIR 20, *1895 Dáka, Veszprém, +21.03.1915
Bogdan Miron, Res.Jg., k.u.k. FJB 28, *1889, +3.03.1915
Bohár Sándor, Res.Inft., k.u. IR 20, *1883 Vidornyaszőllős, Zala, +26.03.1915
Borbély Ferenc, Lst.Inft., k.u. IR 32, *1893 Tököl, Pest-Pilis-Solt-Kiskun, +19.03.1915
Brinžanik Josef, Inft. k.u. LIR 12, *(?), + 20.02.1915
Budai József, Res.Inft., k.u. LIR 20, *1885 Nagyrécse, Zala, +26.02.1915
Bugy Johann, Inft. k.u.k. IR 33, 4 Kp., *(?), + 14.02.1915
Bursa Stanislav, Res. Korp. k.u.k. IR 74, *1882 Huntiř, Semily, +9.05.1915
Butora Franz, Korp., k.u.k. IR 67, *(?) Huty/Hutti, Liptov/Liptó, +8.03.1915
Cehak Karl. Inft., k.u.k. IR 42, 7 Kp., *(?), + 10-15.03.1915
Cee Jan, Inft.,  k.u.k. IR 94, *1891, Semlin, + 2.03.1915
Chalupsky Waclav, k.u.k. IR 11, *1890  Sušice,  + 27.03.1915
Chmelik Antonin, Inft., k.u.k. IR 94, *1893, Klokoc, Turnov, +5/7.3.1915
Christof Franz, Inft., k.u.k. IR 92, *1893 Brandov, Most, +12.02.1915
Chvojka Josef, Inft., k.u.k. IR 94, *1893, Travnik, Pardubice, +13/14.02.1915
Ciap Jiri, Inft., k.u.k. IR 67, *(?) Szielnic, Liptov/Liptó, +7.03.1915
Csaki Michael, Gefr., k.u.k. IR 67, *1886, Svabovce/Svaboc,Spišská župa/Szepes, +8/9.03.1915
Csercse Johann, Lst.Jg., k.u.k. FJB 28, *(?) Marosborsa, Arad, +2.03.1915
Csiszár Dezső, Res.Inft., k.u. LIR 20, *1883 Sümeg, Zala, +26.02.1915
Csordás János, Lst.Inft. k.u. LIR 20, *1895 Káptalanfa, Zala, +26.02.1915
Čvančara Stanislaus, Inft., k.u.k. IR 92, *1892 Wsejan, Podiebrad, +9.02.1915
Czegeny Michael, Res.Zgsf., k.u.k. FJB 28, *1890, +3.03.1915
Dočkal Jan, Inft., k.u.k. IR 42, 7 Kp., *1891, Usti n/Labou, +8.03.1915
Dohandzse József, ERJg., k.u.k. FJB 28, *(?) Marosborsa, Arad, +8.03.1915
Donat Jan, Inft., k.u.k. IR 42, * 1883, Rumburk, +8.03.1915
Donth Rudolf, Inft., k.u.k. IR 74,  *1893, Rokytnice(Rochlitz), Strakonice, + 12.02.1915
Drach Anton, Korp., k.u.k. IR 11, *1890, Sušice/Schüttenhofen, +27.02.1915
Duzsda Stefan, Inft., k.u.k. IR 67, *(?), +8.03.1915
Fabó Lajos, Inft., k.u.k. IR 12, *(?) Nove Zamky/Érsekújvár, Nitra/Nyitra, +12.01.1915
Farkas Gyula, Inft., k.u. LIR 20, *1893 Nagygyimót, Veszprém, +26.02.1915
Farkas Kálmán, Inft., k.u. LIR 20, *1891 Cserszegtomaj, Zala, +1.03.1915
Fata Ignácz, Inft., k.u. LIR 20, *1895 Dobri, Zala, +21.03.1915
Feczkó Stefan, Inft., k.u.k. IR 67, *(?) Kolinovice/Kolinfalu, Spišská župa/Szepes, +7.03.1915
Fehér Lajos, Inft., k.u.k. IR 101, *1891 Orosháza, Békés, +25.02.1915
Fierle Andreas, Inft., k.u.k. IR 44, *1893 Mucsi, Tolna, +15.03.1915
Fischer Franz, Res.Tit.Ut.Jg., k.u.k. FJB 28, *1887 Szászkabánya, Krassó-Szörény, +3.03.1915
Fischer Karl, Inft. k.u.k. IR 11, *1887, Dobev, Strakonice, +26.02.1915
Fleckebstein Mátyás, ERInft., k.u.k. IR 23, *(?) Laskafalu, Baranya, +15.03.1915
Fleichtinger Rezső, Res.Inft., k.u. IR 20, 1887 Zalaegerszeg, Zala, +21.03.1915
Fried Ernst, Inft., k.u.k. IR 11, *1893, Slany/Schlan,  +27.02.1915
Fuchs Julius, Inft., k.u.k. IR 11, *1893, Loket/Elbogen, +27.02.1915
Fülöp Sándor, Inft., k.u. LIR 20, *(?), +26.03.1915
Gádri Jószef, Lst.Inft., k.u. LIR 20, *1894 Helyefő, Zala, +26.02.1915
Gálos József, Lst.Inft., k.u. LIR 20, *1894 Nemesnép, Zala, +26.02.1915
Gampe Karel, Korp., k.u.k. IR 42, *1892, Krasna Lipa/Schönbork, Rumburk, +28.02.1915
Gerencsér József, Inft., k.u. LIR 20, *(?), +26.02.1915
Gelencsér Péter, Lst.Inft., k.u. LIR 20, *1895 Mindszentkálla, Zala, +26.02.1915
Glogovicsan Demeter, ERJg., k.u.k. FJB 28, *(?) Mondorlak, Arad, +2.03.1915
Golubicsics Péter, Lt idR, k.u.k. FJB 28, *1891 Kevevára, Temes, +24/03.1915
Görlach Reinhardt, Inft., k.u.k. IR 94, *1894 Velzwalde, Liberec, +9/11.03.1915
Guttmann Ferenc, Lst.Inft., k.u. LIR 20, *1893 Bagonya, Zala, +26.02.1915
Hajnás Michály, Lst.Inft., k.u.k. IR 67, *1890 Kendereske, Bereg, +8.03.1915
Hála Anton, EinFrw. Inft. k.u.k. IR 11, *1894, Zlatna,  +27/28.02.1915
Härtel Vilem, Inft. k.u.k. IR 74, *1894, Trutnov,  +12.02.1915
Hartl Johann, Inft. k.u.k. IR 74, *1890, Stav, Nova Polha,  +9.02.1915
Hausmann Franz, Inft., k.u.k. IR 94, *1887, Oberbernsdorf, Frydlant, +22.03.1915
Havliček Josef, Inft., k.u.k. IR 98, *1894, Velke Kasalice, Pardubice, +28.02.1915
Hegedűs István, Res.Inft., k.u. LIR 20, *1887 Nagyrada, Zala, +26.02.1915
Hejtmanek Jan, Inft. k.u.k. IR 11, *1894, Netonic, Strakonice, +27.02.1915
Helc František, Inft., k.u.k. IR 42, *1894, Česke Kopisty, Litomeřice, +8.03.1915
Heller Josef, Zgsf., k.u.k. IR 42, *1881, Sezimki, Litomeiřce, +28.02.1915
Herkner Hugo, Gefrt., k.u.k. 42, *1891, Voigtbach, Liberec, +14.03.1915
Hermann Franz Péter, Inft., k.u.k. IR 32, *1893 Budapest, +20.03.1915
Hesoun Franz, Inft. k.u.k. IR 11, *1886, Nepadrřice, Pisek, +10.03 lub 27.02.1915
Hiller Waclav, Inft., k.u.k. IR 94, *1894, Janov/Jonsdorf, Litomysl, +7.03.1915
Hirsche Eduard, Inft. k.u.k. IR 42, *(?), + 5-15.03.1915
Hirschman Frantisek, Inft., k.u.k. IR 94, *1893, Engelsdorf, Frydlant, +7.03.1915
Hlavač Matej, Inft., k.u.k. IR 11, *1893, Hejna, Strakonice, +4.04.1915
Hlous Josef, Inft., k.u.k. IR 94, *1893, Polička,+ 17.04.1915
Hóbor István, Inft., k.u. LIR 20, *1892 Bucsuta, Zala, +12.03.1915
Hofmann Josef, Gefr., k.u.k. IR 42, *1893, Litomeřice, +8.03.1915
Hoffmann Josef, Inft., Inft. k.u.k. IR 11, *1894, Sušuice/Schüttenhofen , +27.02.1915
Hofmann Karel, Vorm., k.u.k. FKR 27, *1888, Radešov/Radeschau, Police n.Metují, +14.02.1915
Höfner Simon, Inft., k.u.k. IR 94, *1882, Jablonné v Podještědí, +4.03.1915
Holan Jaroslav, Inft., k.u.k. IR 28, *1894, Melnik, +27.02.1915
Horvath Gustav, Inft., k.u.k. IR 42, *(?) Salgotarjan,  +6.03.1915
Horváth János, Inft., k.u.k. IR 44, *(?) Pusztakovácsi, Somogy, +20.03.1915
Horváth József, Res.Inft., k.u. LIR 20, *1888 Nemessándorháza, Zala, +12.03.1915
Horváth Péter, Res. Inft., k.u. LIR 20, *1881 Salomvár, Zala, +26.02.1915
Hoschek Wenzel, Inft. k.u.k. IR 92, *1889, Schwatz, +10.02.1915
Hübel Gustav, Korp., k.u.k. IR 94, *1891 Langenbruck, Liberec, +5/7.03.1915
Hujer Rudolf, Inft., k.u.k. IR 74, *1892, Nabsel, Semil, + 9/10. 02.1915
Huszár Sándor, Res.Inft., k.u. LIR 20, *1882 Takácsi, Veszprém, +10.03.1915
Jahnel Ernst, Korp., k.u.k. IR42, *1888, Litomeřice, + 28.02.1915
Jambrosics Márton, Inft., k.u. LIR 20, *1892 Felsőkirályfalva, Zala, +5.03.1915
Jamke Bruno, Inft., k.u.k. IR 42, *1892, Krasna Lipa/Schönbork, Rumburk, +28.02.1915
Jannausch Josef, Res.Inft.Tit.Gefr. k.u.k. IR 74, *1888, Altbuch, Trutnov, + 9-18.02.1915
Janovec Georg, Inft., k.u.k. IR 11, *1894, Krenovice, Pisek, +28.02.1915
Janku Alois, Inft., k.u.k. IR 94,  *1891, Ktova, Turnov, +6/7.03.1915
Janovsky Franz, Inft. k.u.k. IR 11, *1893, Malkov Drahenic, Blatna, +26.02.1915
John Wenzel, Inft., k.u.k. 74, *(?), + 11.02.1915
Kacsmar Michael, Inft. k.u.k. IR 67, *1893, Tisinec/Tizseny, Šariš/Saros, +7/9.03.1915
Kania Josef, Inft., k.u.k. IR 67, Trybsz/Újterebes, Spišská župa/Szepes, +15.03.1915
Kapitány Alois, Inft., k.u.k. IR 67, *(?) Huty/Hutti, Liptov/Liptó, +7.03.1915
Karlovics Imre, Res.Inft., k.u. LIR 20, *1885 Nagykapornak, Zala, +26.02.1915
Kasza István, Inft., k.u. LIR 20, *1891 Zalaszentlászló, Zala, +26.02.1915
Kec Emil, Inft., Offzdien., k.u.k. IR 11, *1889, Kneževes, Rakovnik, 27.02.1915
Kecskés Ferenc, Inft., k.u. LIR 20 , *1893 Perlak, Zala, +5.03.1915
Kereszturi József, Lst.Inft., k.u. LIR 20, *1875 Zalaegerszeg, Zala, +5.03.1915
Keszeg József, ERInft, k.u.k. IR 44, *1891 Csömend, Somogy, +20.03.1915
Kindermann Eduard, Zgsf., k.u.k. IR 42, *1883, Seknov, +8.03.1915
Khünel Edward, Inft. k.u.k. IR 74, *1894, Kralovec, Trutnov, + 28.03.1915
Klajber Alajos, Res.Inft., k.u. LIR 20, *1888 Lapincsolaszi, Vas, +26.02.1915
Kliem Eduard, Inft., k.u.k. IR 42, *1892, Petrovald, Usti, + 8.03.1915,
Klimeš Adolf, Inft. k.u.k. IR 94, *1894, Harli, Litomyšl, +4.03.1915
Klimt Jndrich, Inft., k.u.k. IR 94, *(?) Sonneberg, Ceska Lipa, +7/8.03.1915
Knobloch Rudolf, Inft. IR 42,  *(?), +10-15.03.1915
Koch Franz, Kan., k.u.k. FKR 27,  *1890, Psilowitz, Pardubice, + 14.02.1915
König Alfred, Inft., k.u.k. IR 94, * 1894 Dillersbächel, Frydlant, + 19.03.1915
Kontra Paul, Lst.Inft., k.u.k. IR 94, *1888, Vysoká n.Uhom/ Magasrév, Užská župa/Ung, +17.03.1915
Korcz Dezső, Lst.Inft., k.u.k. IR 48,  *1893 Orosztony, Zala, +21.03.1915
Kosztanjevics Antal, Inft., k.u. IR 20, *1892 Mártonhalom, Zala, +5.03.1915
Kovács György, ERInft., k.u.k. IR 48, *1883 Hottó, Zala, +20.03.1915
Kovács József, Lst.Inft., k.u. LIR 20, *1894Gergóly, Zala, +3.03.1915
Kovacs Tibor, EFrw.Gefr. k.u.k. IR 32, *(?) Budapest, + 30.03.1915
Kovař Josef, Inft., k.u.k. IR 74, *1891, Holenitz, Semily, + 9.02.1915
Koza János, Lst.Inft., k.u.k. IR 32, *1894 Budapest, +17.03.1915
Krause Franz, Inft. k.u.k. IR 94, *1893, Rychnov, Jablonec, +12.03.1915
Krejbich František, Inft. k.u.k. IR 94, *1891, Plyrov, Mnichovo Hradište, +10.03.1915
Kresila János, ERInft., k.u.k. IR 94, *1890 Cirókabéla, Zemplén, +17.03.1915
Křestan Franz, Inft., k.u.k. IR 11, *1896, Kolinec, Klatovy, +27.02.1915
Kuerdis Georg, Inft., k.u. LIR 12, *(?), + 21.02.1915
Kuliga Josef, Inft. k.u.k. IR 67, *1895, Taposztafalu, Levoča, + 7/9.03.1915
Kurdi Kálmán, Lst.Inft., k.u.k. IR 32, *1893 Vác, Pest-Pilis-Solt-Kiskun, +18.03.1915
Kusják Stefan, Inft., k.u.k. IR 67, *(?) Angszic, Liptov/Liptó, +7.03.1915
Kustos Boldizsár, ERInft., k.u.k. IR 47, *1880 Csabrendek, Zala, +22.03.1915
Kuszi Pavel, Inft., k.u.k. IR 94, *1890, Ungludas, Sobrance/Szobrancz, +17.03.1915
Kuszik Paul, Inft., k.u.k. IR 94,  *1890 Orechova/Dióska, Užská župa/Ung, +17.03.1915
Lang August Johann, Korp.,  *1883, Wien, +8.03.1915
Lindner Johann, Zgsf. k.u.k. IR 42, *1893, Zeidler, Slukov, +08.03.1915
Loose Adolf, Gefr., k.u.k. IR 42, *(?), 10-15.03.1915
Lovaš Karel, Lst.Inft., k.u.k. IR 67, *1895 Lubochňa/Fenyőháza, Liptov/Liptó, +9.03.1915
Lukács György, Inft., k.u. LIR 20, * 1894 Lasztonya, Zala, +5.03.1915
Lukman Márkus, Inft., k.u. LIR 20, *1894 Víziszentgyörgy, Zala, +30.03.1915
Maaz Vaclav, Inft., k.u.k. IR 42, *1894, Nieder Einsiedel, Slukov, +6.03.1915
Malik Jan (Bacovski), Inft., k.u.k. IR 67, *1884, Liptovska Osada, Liptov, +9.03.1915
Malyár Emil Michael, Inft., k.u.k. IR 67, *Póbánya, Šariš/Sáros, +7.03.1915
Mangliár Sándor, Lst.Inft., k.u. LIR 20,  *1894 Zalaszentgrót, Zala, +26.02.1915
Mark Gracián, Jg., k.u.k. FJB 28, *(?) Parázs, Arad, +2.03.1915
Marschner Edmund, Zgsf., k.u.k. IR 42, *1888, Hillermuhl, Decno, +12/13.03.1915
Masopust Josef, Inft., k.u.k. IR 94, *1890 Pulecny, Jablonec n/Nissou, +2.03.1915
Mautsch Josef, Korp., k.u.k. IR 42, *1883, Kralovstvi/Königswalde, Šluknov, +1.03.1915
Melichar Josef, ERInft. k.u.k. IR 94, *1884, Petrašovice, Turnov, +9.02.1915
Miklos Michael, TrSold. FldSchlacht 1/13,  *(?), +12.05.1915
Mikula Josef, Inft. k.u.k. IR 42, *1882, Vrbka, Roudnice n/Labou, +8.03.1915
Molnár Ferenc, Inft., k.u. LIR 20,  *(?), +25.02.1915
Molnár Dezső, Lst. Inft., k.u. LIR 20, *1894 Tapolcafő, Veszprém, +26.02.1915
Mora Rudolf, Inft., k.u.k. IR 11, *1883, Wien, +25.03.1915
Munkácsi György, Lst.Inft., k.u. LIR 20, *1895 Nagykanizsa, Zala, +21.03.1915
Nagy Dezső, Inft., k.u. LIR 20,  *1885 Alsóiszkáz, Veszprém, +26.02.1915
Nagy János, Inft., k.u.k. IR 48, *1891 Petrikeresztúr, Zala, +20.03.1915
Nagy Josef, Inft. k.u. LIR 12, *(?), + 21.02.1915
Nagy Péter, Lst.Inft., k.u.k. IR 44, *1894 Szakcs, Somogy, +26.03.1915
Nedved Josef, Inft., k.u.k. IR 11, *(?), + 20.02.1915
Nekovař Emil, Inft. k.u.k. IR 42, *1881, Aussig, + 8.03.1915,
Nemec Franz, Inft., k.u.k. IR 11, *1888, Kotešov, Sušice, + 27.02.1915
Nesveda Peter, Inft., k.u.k. IR 11, *1893, Voltus, Blatna, 28.02.1915
Neudek Ernst, Inft. k.u.k. IR 42, *1893, Watislaw, Litomeřice, + 11.02.1915
Neumann Frantisek Josef, Inft., k.u.k. IR 94, *1893, Rückersdorf, Frydlant, + 05.03.1915
Oltyan Stefan, Trgtier Fhr., k.u.k. IR 33, *(?), + 12.02.1915,
Oravecz Josef, Tit.Gefr., k.u.k. IR 67, *1890, Maly Slivnik, Presov, + 7/9. 03.1915
Pajtl János, ERInft., k.u. LIR 20, *1887 Tekenye, Zala, +26.02.1915
Pal Istvan, Inft. k.u. LIR 20, *(?), +20.02.1915
Pálfi József, Lst.Inft., k.u. LIR 20, *1895 Tihany, Zala, +26.02.1915
Páli János, Inft., k.u. LIR 20, *(?), Zalaszentgrót, Zala, +19.03.1915
Pap Josef, Inft., k.u.k. IR 44,  *1893 Rinyabesenyő, Somogy, +26.03.1915
Patočka František, Inft., k.u.k. IR 94, *1892, Bor u Chroustovic, +12.03.1915
Penkava Franz, EFrw. Tit.Gefr. k.u.k. IR 11, *1892, Drozdov, Horovicky, +28.02.1915
Pap József, Inft., k.u. LIR 20, *1893 Hévizszentandrás, Zala, +5.03.1915
Pati Ferenc, Lst.Inft., k.u.k. IR 48, *1890 Zalavár, Zala, +20.03.1915
Perász György, Lst.Inft., k.u.k. IR 48,  *1894 Víziszentgyörgy, Zala, +21.03.1915,
Peschke Josef, Inft. k.u.k. IR 42,  *1892, Warnsdorf, +6.03.1915,
Peterle Vinzenz, Res.Inft., k.u.k. IR 94, *1886, Horni Libchava, Česka Lipa, +13.03.1915
Petró Stefan, ERInft., k.u.k. IR 101, *(?) Dombiratos, Csanád, +12.02.1915
Pikli Imre, Inft., k.u.k. IR 44, *1886 Hobol, Somogy, +20.03.1915
Pinkas Josef, Inft., k.u.k. IR 94, *1892, Srbec, Vysoke Myto, + 10.03.1915
Plavka (vel Planka) Nikolaus, Inft., k.u.k. IR 67, * 1893, Hormos, St. Lubovna, + 7/9.03.1915
Pliska Jiři, Inft. k.u.k. IR 67, *1884, Hlivištia/Hegygombas, Košice, +7/9.03.1915
Pojnar János, Res.Jg., k.u.k. FJB 28, *(?) Oláh-Homorog, Bihar, +2.03.1915
Popják Michael, Inft., k.u. LIR 20, *(?) Garampatak, Šariš/Sáros, +21.03.1915
Pospišil Franz, Inft., k.u.k. IR 98, *(?), +13.02.1915
Prautsch Rudolf, Inft., k.u.k. IR 42, *(?), +10-15.03.1915
Prohaska Josef, Inft. k.u.k. IR 42, *1891, Hrahovky, Roudnice, + 28.02.1915
Prochazka Franz, Inft. k.u.k. IR 11, *1893,  Hlubin, Blatna, +27.02.1915
Ranku Bazil, Res.Jg., k.u.k. FJB 28, *1886 Szabadhely, Arad, +2.03.1915
Rasche Johann Teodor, ER.Inft., k.u.k. IR 42, *(?), +10-15.03.1915
Rasche Josef, Inft., k.u.k. IR 42,* 1887, Kleinwohlen, Decin, + 28.02.1915

Reckert Bruno, Inft., k.u.k. IR 42,  *(?), + 5-15.03.1915
Richter Hermann, Inft. k.u.k. IR 42, *1892, Warnsdorf, +10.02.1915
Rodek Ferenc, Res.Inft., k.u. LIR 20, *1883 Drávaszentmihály, Zala, +26.02.1915
Rössler Oskar, Lt idR., k.u.k. IR 94, *1883 Jablonec, +12/13.03.1915
Rozner Stefan, Lst.Inft., k.u.k. IR 44, *1894 Ozora, Tolna, +20.03.1915
Russ Bedřich, Inft., k.u.k. IR 74, *1893 Borovnice, Vrchlabi(Hohenelbe), + 9.02.1915
Ryba Jan, EFrw. Inft., k.u.k. IR 11,  *1894, Jehnedlo, Pisek, +27.02.1915,
Šafranek Josef, Inft., k.u.k. IR 11, *1889,  Drslavice, Klatovy, + 7.04.1915
Schäfer Paul, Korp. k.u.k. IR 94, *(?), +12.02.1915
Schützbach Georg, Lst.Inft., k.u.k. IR 44,  *1892 Nagykónyi, Tolna, +17.03.1915
Seukó Jenő, Lst.Inft., k.u.k. IR 48, *1894 Szepetk, Zala, +20.03.1915
Silan Josef, Inft., k.u.k. IR 67, *(?), Javorina, Spišská župa/Szepes, +8.03.1915
Simon Ferenc Sándor, Inft., k.u. LIR 20, *(?), +26.02.1915
Simon György, Inft., k.u. LIR 20, *1895 Kiscsörsz, Veszprém, +17.03.1915
Sišpela Josef, Inft., k.u.k. IR 11, *1892, Sedlice, Blatna,+ 27.02.1915
Škripko Juraj, Kan., k.u.k. FHR 6, *1892, Rozhanovce, Torna n/Budvou/AbaujTorna, +19/20.03.1915
Slaby Josef, Korp., k.u.k. IR 11, *1890, Tabor, +27.02.1915
Solar Jan, Inft. k.u.k. IR 11,  *1893, Semice, Pisek, + 27.04.1915
Soral Adalbert, Inft. k.u.k. IR 11, *(?) Lhota Smetanova, Pisek, + 27.02.1915
Steiner Karl, Inft. k.u.k. IR 74, *(?) +10.02.1914
Švec Jan, Inft., k.u.k. IR 11, *1893, Lešišov, Sušice, +26.02.1915
Švestka Josef, k.u.k. IR 94, * 1892, Hermanice, Landskroun, +8/10.03.1915 
Svoboda Anton, k.u.k. IR 74, *1892 Otnitz, Wischau, + 1-21.04.1915
Świątkowski Karol, Inft. k.u.k. IR 41, *(?), +12.02.1915
Szabó János, Inft., k.u. LIR 20, *(?) Völgyifalu, Zala, +26.02.1915
Szilágyi Lajos, Lst.Inft., k.u. LIR 20, *1894 Sümeg, Zala, +19.03.1915
Tánczos Josef, Lst.Inft., k.u.k. IR 48, *1894 Borsfa, Zala, +20.03.1915
Tandler Emil, Zgsf. Tit. Fldw., k.u.k. IR 94, *1880, Dubi/Eichenwald, Teplice, +7/8.03.1915
Tarank Matthias, Lst.Inft., k.u.k. IR 67, *1894 Lúčka/Szepesrét, Spišská župa/Szepes, +9.03.1915
Tasler Josef, Fldw., k.u.k. IR 48, *(?) Nagykapornak, Zala, +20.03.1915
Tauschek Josef, Inft. k.u.k. IR 11, *(?) 1892, Dopoldovice, Klatovy, + 26.02.1915
Tatarko Jan, Inft., k.u.k. IR 67, *(?) Lúčka/Szepesrét, Spišská župa/Szepes, +7.03.1915
Teorian Georg, Res.Jg., k.u.k. FJB 28, *1884, Arad, +5.03.1915
Thorwart Johann, StbFldw, k.u.k. IR 42, *1878, Rumburk, + 8.03.1915
Tomaškó Michal, Kan., k.u.k. FKR 27, *1891 Ždaňa/Hernádzsadány, Košice, +20.03.1915
Torma Lajos, Inft., k.u. LIR 20, *1893 Felsőrákáz, Veszprém, +5.03.1915
Török András, Res.Inft., k.u. LIR 20, *1886 Monostorapáti, Zala, +26.01.1915
Tschakert Emil, Inft., k.u.k. IR 94, * 1893, Manich, Česka Lipa, + 7.03.1915
Tschöpe Josef, Kdt idR., k.u.k. IR 94, *(?), + luty 1915
Tureček Wenzel, Inft., k.u.k. IR 11, *1894, Čejkov, Sušice, +26.02.1915
Ulbrich Albrecht, Inft., k.u.k. IR 42, *(?), + 5-15.03.1915
Ulbrich Johann, Res.Korp., k.u.k. IR 42, *1886, Warnsdorf, + 9.02.1915
Valenta Josef, Inft. k.u.k. IR 11, * 1890, Visin, Blatna, + 27/28.03.1915
Vaspöri Ferenc, ERInft., k.u.k. IR 48, *1883 Vaspör, Zala, +20.03.1915
Vég Imre, Lst. Inft., k.u. LIR 21, *1894 Kutfej, Zala, +19.03.1915
Vetter Josef, Inft. k.u.k. IR 42, *1894, Krasna Lipa, Rumburk, + 9.02.1915
Vlasek Wenzel, Inft., k.u.k. IR 11, *1893, Plametic, Pisek, +26.02.1915
Voldřich Wenzel, Inft. k.u.k. IR 11, *1892,  Vrbice, Strakonice, 27.02.1915
Vysoky Anton, Inft. k.u.k. IR 42, *(?), +15.02.1915
Walter Oskar, Zgsf. k.u.k. IR 42, *1889, Studanka/Schönborn, Liberec, + 8.03.1915
Winkler Karl, Inft., k.u.k. IR 42, *1887 Auaben, Usti n/Labou, + 5.03.1915
Wollech Leopold, Res. Gefr., k.u.k. IR 74, *1889 Mnichov, Vrchlabi, + 12.05.1915
Wünsch Gustav, Inft., k.u.k. IR 94, *1884 Ružodol, Liberec, + 2.03.1915
Zajec Péter, Res.Inft., k.u. LIR 20, *1884 Drávavásárhely, Zala, +26.02.1915
Zimmermann Emil, Inft. k.u.k. IR 42, * 1883, Skalice, Litomerice, + 28.02.1915
Zrno Karel, Inft., k.u.k. IR 11, *1894, Zahorcički, Blatna, + 26/27.02.1915