jesteś na: Strona głównaFundacjaInicjatywy

18 maja minęła 72. Rocznica likwidacji rozwadowskiego KEDYW-u Armii Krajowej tzw. „Górki”

2016-06-09



Dzień Pamięci poświęcony żołnierzom Armii Krajowej i wydarzeniu z przed 72 laty rozpoczął się na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli gdzie wieńce złożyli przy Mauzoleum wnuk Stanisława Bełżyńskiego, dowódcy miejscowego KEDYW-u, Prezydent Miasta Stalowej Woli wraz z Przewodniczącym Rady Miasta oraz przedstawiciele Fundacji „KEDYW”, SRH „Partyzant” i Fundacji „Przywróćmy Pamięć”.

Następnie udaliśmy się wszyscy do kościoła p.w. Matki Bożej Szkaplerznej w Stawowej Woli-Rozwadów gdzie miała miejsce uroczysta Msza św w intencji żołnierzy, którzy zginęli w tym tragicznym dniu 18 maja 1944 roku tj. śp Stanisław Bełżyński i śp. Stanisław Szumielewicz. Mszę św. sprawował ks. biskup Jan Sobiło z diecezji charkowsko-zaporoskiej. Po zakończonej Mszy św. władze miasta wraz z pocztami sztandarowymi, harcerzami, grupą rekonstrukcji historycznej oraz mieszkańcami przemaszerowali uliczkami Rozwadowa do miejsca, w którym miała miejsce likwidacja „Górki” aby tam przy tablicy pamiątkowej pomodlić się, a także złożyć wieńce i zapalić znicze. Następnie każdy mógł zwiedzieć otwartą na ten czas wystawę w udostępnionej części dawnego lokalu konspiracyjnego.

Warto podkreślić, iż w uroczystościach wzięli udział członkowie rodzin żołnierzy Armii Krajowej. Obecni byli wnuk Stanisława Bełżyńskiego, Pan Andrzej przybyły, aż z Helu, a także członkowie rodziny Stanisława Korfela ps. „Korski” m.in. przybyła z Warszawy córka, Pani Zofia Korfel. Ponadto córka Bełżyńskiego, Pani Edyta Bełżyńska-Solińska, która z powodów zdrowotnych nie mogła uczestniczyć w uroczystościach przekazała na ręce Fundacji „Kedyw” list skierowany do uczestników, który został odczytany.