jesteś na: Strona główna

IX kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków i cmentarza wojennego w Rozwadowie

2019-10-281 listopada na cmentarzu komunalnym oraz parafialnym w Stalowej Woli odbędzie się  IX kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków i cmentarza wojennego w Rozwadowie. Organizatorem jak co roku jest Fundacja Przywróćmy Pamięć, której pomagają wolontariusze z różnych stalowowolskich środowisk: Harcerze, Strzelcy, Sokół, członkowie grup rekonstrukcyjnych jak „Partyzant” czy „Zakłady Południowe”. Wsparcie zadeklarowały również osoby publiczne jak i prywatne: Poseł na Sejm Rafał Weber, Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj, Grzegorz Kida, Marcin Siembida, Karol Karbarz, którzy kwestują z nami co roku.

Zbiórki z poprzednich lat pokazały, że odwiedzający obie nekropoli tego dnia bardzo chętnie wspierają akcję wrzucając dobrowolne datki do puszek. Dzięki temu udało się odnowić w ciągu tych lat, 16 zabytkowych nagrobków i pomników z końca XIX wieku oraz początku XX wieku. Wpisano do rejestru zabytków 117 nagrobków znajdujących się na cmentarzu w Rozwadowie. W tym roku, dzięki ubiegłorocznej kweście oraz dotacji uzyskanej z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu, a także Gminy Stalowa Wola odnowiono trzy zabytkowe nagrobki. Ponadto z inicjatywy Fundacji, pod koniec ubiegłego roku ustawiono ekspozytory z historią cmentarza wojennego oraz w tym roku przygotowano plan renowacji wojennej nekropolii, do której pozytywnie przychyliły się władze Województwa jak i Urząd Konserwatora. Obecnie pozostała już tylko zgoda właściciela terenu czyli rozwadowskiej Fary aby prace mogły ruszyć pełną parą i również ta wojenna nekropolia powoli podniosła się z zapomnienia.

Przypomnijmy, że nasza parafialna nekropolia w Rozwadowie jest jednym z najstarszych cmentarzy w Polsce. Starszym niż cmentarze na Powązkach w Warszawie czy Rakowicki w Krakowie. Spoczywają na niej szczątki wielu pokoleń znanych mieszkańców Rozwadowa i okolic, którzy zapisali się na kartach historii naszej małej Ojczyzny. Z kolei, cmentarz wojenny w Rozwadowie powstał w 1914 roku podczas I wojny światowej i był największym cmentarzem spośród 22 w Okręgu Tarnobrzeskim. Pochowano na nim ponad tysiąc żołnierzy z I wojny światowej. W czasie II wojny światowej cmentarz był ponownie użytkowany. We wrześniu 1939 roku pochowano tutaj poległych lub zmarłych z ran żołnierzy Wojska Polskiego. W późniejszym czasie chowano również żołnierzy niemieckich oraz radzieckich, których po zakończeniu II wojny przeniesiono ostatecznie do Sandomierza.

Kwesta odbędzie się w godzinach od 9.00 do 16.00 na obu nekropoliach. Gorąco zachęcamy do wsparcia akcji jak i również dziękujemy za dotychczasowe wsparcie. Dzięki zebranym funduszom zostaną uratowane kolejne zabytki, pomniki naszej historii.