jesteś na: Strona główna

79. Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej: Cmentarz Wojenny Rozwadów

2018-08-24

1 września 1939 roku, 79 lat temu, żołnierz polski podjął walkę w obronie Ojczyzny. Najpierw z niemieckim, a po 17 września dodatkowo z sowieckim agresorem. Walczyli w nierównej walce nasi pradziadkowie, dziadkowie, bliżsi czy dalsi członkowie rodziny…


Działania wojenne nie ominęły również Stalowej Woli i Rozwadowa. Tędy przechodziły wielkie jednostki m.in. 23 Dywizji Piechoty ze Śląska czy 55 Dywizji Piechoty walczące w ramach Armii Kraków. Samotnie przebijały się też małe oddziały jak por. Mostka z 16 Pułku Piechoty z Tarnowa, któremu udało się wyrwać z okrążenia spod Mielca i gonił swój macierzysty Pułk. Tutaj ppłk Trzebunia organizował Grupę Stalowa Wola, która osłaniała przeprawy na Sanie. Niektórzy z tych maszerujących i walczących pozostali na naszej ziemi na zawsze. Znaleźli miejsce swojego wiecznego spoczynku, z dala od rodzinnych stron.

Dlatego winniśmy tego dnia, w rocznicę wybuchu II wojny światowej szczególnie o nich pamiętać.

Program Dnia Pamięci: Miejsce Cmentarz Wojenny w Rozwadowie
- 1 września o godzinie 17.00 zostanie odprawiona polowa Msza św. w intencji poległych żołnierzy WP
- Po Mszy św., Apel Pamięci
- ok. godz. 18.00 w kawiarence „Przystań” przy klasztorze braci kapucynów program słowno-muzyczny oraz prezentacja multimedialna nawiązująca do wydarzeń z września 1939 roku.
Zapraszamy do udziału w tym Dniu Pamięci.

Organizatorzy:
Fundacja Przywróćmy Pamięć
GRH Zakłady Południowe

Partnerzy:
Sokół Stalowa Wola
Jednostka Strzelecka 2027 Stalowa Wola
Związek Strzelecki Oddział Stalowa Wola
54 Stalowowolska Drużyna Harcerska ZHP
ZHR Stalowa Wola