jesteś na: Strona główna

Cmentarz parafialny w Rozwadowie

2018-06-28

To książka o naszej zabytkowej nekropolii liczącej już ponad 230 lat, autorstwa Grażyny Lewandowskiej oraz Marka Ziemby, wydana przez Fundację Przywróćmy Pamięć oraz przy wsparciu Gminy Stalowa Wola i SanBak.


Jest to pierwsza tak obszerna publikacją, zawierająca ponad 480 stron, na kartkach których można znaleźć oprócz współczesnych zdjęć również i zdjęcia z początku XX w, które wcześniej nie były publikowane, a także nazwiska zawierające życiorysy pochowanych osób na cmentarzu w Rozwadowie. Dwa najstarsze zidentyfikowane pochówki pochodzą z 1847 roku, a łączna liczba zabytkowych nagrobków do roku 1939 jest 140 z czego do rejestru zabytków wpisanych jest 114 grobów.

Być może nie wielu wie, iż w Rozwadowie mieszkała i tu jest pochowana siostra Kornela Makuszyńskiego... Powstańcy Styczniowi, Wielkopolscy? Bohaterowie walk o niepodległość jak i Ci co tworzyli społeczność naszej małej Ojczyzny, burmistrzowie, lekarze, sędziowie, rzemieślnicy czy zwykli mieszkańcy. O nich wszystkich można dowiedzieć się z książki, a także wzbogacić swoją wiedzę na temat cmentarnej architektury, bowiem książka zawiera również tłumaczenie symboliki poszczególnych nagrobków. Dlatego warto sięgnąć po pracę pani Lewandowskiej i pana Ziemby, bo jak piszą autorzy, każdy po przeczytaniu tej książki będzie miał bogatszą wiedzę na temat rozwadowskiego cmentarza, który jest nie tylko historycznym zabytkiem, niemym świadkiem bogatej historii Rozwadowa, ale również namacalnym przykładem kultury materialnej. Zabytkowe nagrobki pozwoliły przedstawić elementy historii życia osób, które kiedyś w tej „małej ojczyźnie” żyły i pracowały.  Jak powiedział Józef Piłsudski: „Naród, który nie sza­nuje swej przeszłości nie zasługu­je na sza­cunek te­raźniej­szości i nie ma pra­wa do przyszłości”

Książka dostępna jest w księgarni "Stańczyk" w Stalowej Woli.