jesteś na: Strona główna

IV Kwesta na renowację zabytkowych nagrobków

2014-10-26

W dniu 31.10 oraz 01.11 odbędzie się IV kwesta na cmentarzu w Rozwadowie oraz 1 listopada na cmentarz Komunalnym w Stalowej Woli w godz. od 9.00 do 17.00 (NR ZBIÓRKI 2014/983/OR) gdzie kwestować będą członkowie Fundacji „Przywróćmy Pamięć”, harcerze z rozwadowskiego ZHR, a także osoby chcące pomóc. Celem kwesty jest renowacja zabytkowych nagrobków znajdujących się w Rozwadowie. Organizatorem kwesty jest Fundacja „Przywróćmy Pamięć” .Na cmentarzu Komunalnym członkowie Fundacji będą ucharakteryzowani na żołnierzy z września 1939 roku.


Dzięki ofiarności społeczeństwa, wsparciu sponsorów w wyniku zbiórki w poprzednich latach, pod nadzorem Pani konserwator mgr Jadwigi Bąk udało się uratować trzy nagrobki zabytkowe. W ubiegłym roku śp. ks. Jana Leszczyńskiego, żołnierza z 1863 roku i śp. Tomasza Szostaka, śp. Anny Błaszkiewicz. W tym roku zostało zamontowane zabytkowe ogrodzenie do obu nagrobków oraz został odrestaurowany nagrobek śp Wincentego i Witolda Garbaczyńskich. Niestety nie udało się odrestaurować nagrobka śp Bronisława Ślepowron, na którego renowację Fundacja również posiadała zgodę Delegatury Konserwatora Zabytków w Tarnobrzegu z uwagi na brak środków finansowych.

Nagrobki zostały poddane gruntownej renowacji, uzupełnieniu ubytków oraz odtworzeniu brakujących elementów, a także konserwacji zabezpieczającej. Zakres prac jakie zostały wykonane są udokumentowane i udostępnione na stronie Fundacji ”Przywróćmy Pamięć” pod adresem: http://przywrocmypamiec.pl/

W tym roku podjęto również starania o wpisanie nagrobków do rejestru zabytków na co przychylnie odpowiedziała Delegatura Konserwatora Zabytków z Tarnobrzega. W tej chwili jesteśmy na etapie kończenia listy wybranych nagrobków, które zostaną jeszcze poddane weryfikacji przez konserwatora. Umożliwi nam to staranie się o dofinansowanie choćby z Urzędu Marszałkowskiego czy Konserwatora Zabytków.

Serdecznie dziękujemy za dotychczasowe wsparcie jak i pomoc oraz zapraszamy do dalszego wsparcia po przez udział w organizowanej kweście osoby odwiedzające cmentarze oraz tych, którym bliska jest historia.